Maraton pisania listów, to inicjatywa Amnesty International realizowana w celu zwrócenia uwagi na ogromny problem łamania praw człowieka.
To największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.
Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.
W tym roku zainteresowani piszą listy w obronie następujących osób:
- Andrzej Poczobut – to polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
- Maung Sawyeddollah – Przedsiębiorstwo Meta pozwoliło na podsycanie nienawiści wobec ludności Rohingya na swojej platformie Facebook, przyczyniając się do zwiększenia cierpienia społeczności.
- Justyna Wydrzyńska – została skazana za pomoc w dostępie do bezpiecznej aborcji kobiecie będącej w przemocowym związku. Skazanie Justyny stanowi niebezpieczny precedens i jeszcze bardziej utrudnia dostęp do bezpiecznej aborcji osobom, które mogą jej potrzebować.
- Ana Maria Santos Cruz – aktywista Pedro Henrique został zastrzelony przez zakapturzonych mężczyzn. Zginął w wieku 31 lat. Cztery lata później policjanci podejrzani o jego zabójstwo nadal są w czynnej służbie, a proces jeszcze się nie rozpoczął.
- Wujek Pabai i Wujek Paul – Wujek Pabai i Wujek Paul pozywają australijski rząd, aby chronić swoją ojczyznę, kulturę i społeczność przed zmianami klimatu.
- Rocky Myers – Rocky Myers, czarny mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, został skazany na karę śmierci za morderstwo pomimo braku dowodów bezpośrednio łączących go z miejscem zbrodni oraz wycofania zeznań kluczowego świadka. Sędzia wydał wyrok śmierci wbrew woli ławy przysięgłych.
- Rita Karasartova – Rząd Kirgistanu atakuje podstawowe prawa człowieka. Rita Karasartova przebywa obecnie w areszcie domowym za pokojowe protestowanie na rzecz ochrony zbiornika wody słodkiej – rzadkiego i cennego zasobu w regionie.
- Thapelo Mohapi – Thapelo Mohapi, lider oddolnego ruchu Abahlali baseMjondolo (AbM), ukrywa się z powodu śmiertelnych gróźb kierowanych wobec niego wyłącznie dlatego, że walczy o lepszą przyszłość dla mieszkańców Republiki Południowej Afryki.
- Chaima Issa – W ciągu dwóch lat od przejęcia władzy w państwie przez prezydenta Kaisa Saieda przestrzeganie praw człowieka w Tunezji uległo pogorszeniu, wiele sądów nie jest niezależnych, a wolność słowa jest atakowana. Chaima jako jedna z pierwszych osób publicznie sprzeciwiła się działaniom prezydenta. Teraz grożą jej lata więzienia, a nawet kara śmierci.
- Thulani Maseko – Thulani Maseko został zastrzelony we własnym domu za krytykę represyjnego prawa w Eswatini i nadmiernej przemocy ze strony państwa. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zabójstwo.
- Ahmed Mansoor – Ahmed Mansoor jest kochającym ojcem i mężem. Jest również poetą, blogerem i obrońcą praw człowieka. Obecnie przebywa w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za mówienie o łamaniu praw człowieka w tym kraju.
Źródło info: maraton.amnesty.org.pl, I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze