Dzisiejsza sesja Rady Miasta (26 października) stała się miejscem rozmów na temat m.in. ustanowienia hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność Miasta Gorlice.
Pierwszą uchwałę przedstawił Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz:
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z siedzibą w Gorlicach wykonując zadania własnej gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków zwraca się z wnioskiem do burmistrza. Sprawa dotyczy wyrażenia zgody na ustanowienie na majątku miasta hipoteki na rzecz agencji rozwoju przemysłu. Ma to służyć, jako zabezpieczenie pożyczki w kwocie 3 i pół miliona złotych.
Pożyczka dla MPGK ma być pokryciem wydatków związanych z działalnością spółki. Wymagane zabezpieczenie stanowi 150% kwoty, a przedmiotem obciążenia mają być nieruchomości położone w Gorlicach przy ulicy 11 listopada, które stanowią siedzibę oraz bazę spółki. Zadłużenie powstało wskutek wzrostu kosztów działalności w latach poprzednich oraz brakiem akceptacji taryfy.
Przyznaniem hipoteki na nieruchomości zaniepokoiła się radna Alicja Nowak, która przypomniała o tym, że spółka już wzięła jedną pożyczkę w wysokości ponad 3 milionów złotych. Zaciągnięcie kolejnej, spowoduje że zadłużenie stanie się jeszcze większe. Fakt, że wszystkie ciepłownie osiedlowe, które kiedyś funkcjonowały, są zlikwidowane, sprawia że mieszkańcy są uzależnieni od jednej spółki i istnieje obawa, że rachunki za ogrzewanie będą ogromne.
Zadłużenie z 2019 roku na 3 miliony złotych, to była pożyczka inwestycyjna związana z wymianą sieci ciepłowniczej.
Ceny nie są zależne od spółki, ponieważ na to składa się wiele czynników, takich jak wzrost kosztów energii czy wzrost płacy minimalnej. Ciężko dzisiaj powiedzieć jak będzie wyglądała cena węgla. Takie jest prawo rynku i taryfy będą zwiększane – dodał Zastępca Burmistrza
MPGK posiada zadłużenie, ale analizy pokazują, że istnieje płynność finansowa i nie ma zagrożenia niewypłacalności.
Pożyczka w wysokości trzech i pół miliona złotych zostanie pokryta przez mieszkańców w kosztach energii cieplnej.
Napisz komentarz
Komentarze