Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Co zrobić gdy wszystkie USB w laptopie są zajęte?

Podziel się
Oceń

Każdego spotyka czasem pewien problem: chcemy podłączyć jakieś urządzenie do laptopa, ale nie mamy wolnego portu USB. W takiej sytuacji możemy odłączyć jeden z przewodów, czasem jest to jednak dość niekomfortowe, a nawet niemożliwe. Jeśli do wszystkich złącz USB mamy podłączone ważne akcesoria, jak podłączyć kolejny sprzęt? Mamy niedrogie rozwiązanie, które pomoże w tej sytuacji.
Laptop i port USB
Laptop z widocznym portem USB

Autor: materiały partnera

 

Co zrobić, gdy wszystkie porty USB są zajęte? 

Najlepiej kupić HUB USB lub rozdzielacz USB, ważne aby dobrać odpowiednią wersję do naszego aktualnego portu, aby nie stracić szybkości. Hub USB jak i rozdzielacze umożliwiają nam podłączenie pod jeden port USB kilka portów, które możemy wykorzystać do podłączenia kolejnych urządzeń.

 

 


Podpinamy je do wolnego portu USB uzyskując kilka dodatkowych wejść. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozdzielacz lub hub USB do standardu złącza USB, do którego go podłączymy. Mamy wtedy pewność, że parametry wybranego złącza nie ulegną pogorszeniu. Jak widać możemy więc bez trudu podłączyć wiele urządzeń do jednego złącza USB.

Dlaczego laptopy mają najczęściej tylko dwa porty USB?

Najlepsze laptopy to takie, które łączą kompaktowe rozmiary i niską wagę z licznymi funkcjonalnościami. Producenci rezygnują więc z instalacji niektórych komponentów, na czym cierpi także właśnie liczba złącz w komputerze. Dwa porty USB w laptopie są wystarczające dla zdecydowanej większości osób. Najczęściej podłączamy tam myszkę, a drugie złącze wykorzystujemy do ładowania telefonu, czy skorzystania z pendrive’a.

Ograniczona liczba złącz wynika więc w dużej mierze z chęci miniaturyzacji - zmniejszenia rozmiarów (przede wszystkim grubości) komputera. Można wziąć to pod uwagę już podczas zakupu nowego laptopa. Na rynku znajdziemy sporo modeli, które wciąż oferują wiele przydatnych złącz, są jednak zdecydowanie większe od popularnych ultrabooków.

Czy jest różnica między portami USB w laptopie?

Obecność zbyt małej liczby złącz USB to nie jedyny problem, z jakim spotkamy się w niektórych laptopach. Kolejny to rodzaj złącza - nie wszystkie porty USB są takie same. Istnieje wiele wersji, które posiadają konkretne parametry. Zasada jest tu dość prosta - im nowszy standard USB, tym lepiej. Wyższa cyfra (np. USB 2.0, USB 3.1) od razu pozwoli nam na rozpoznanie złącza lepszej jakości. Mowa zarówno o większej przepustowości (szybciej przesyłamy pliki i inne dane), jak i możliwości szybszego ładowania podłączonego sprzętu. O ile niektórzy niemal wcale nie korzystają już dziś z zewnętrznych zysków na USB lub pendrive’ów, to opcja błyskawicznego napełniania baterii w laptopie zawsze jest przydatna. 

Popularne standardy złącz USB to:

  • USB 1.x - to dość przestarzałe złącze z bardzo słabymi parametrami, dziś właściwie niespotykane
  • USB 2.0 - standardowe złącze, które miało premierę w 2000 roku. Przepustowość to do 480 MB/s. W USB 2.0 możliwe jest jednoczesne przesyłanie danych tylko w jedną stronę. Zwykle oznaczane kolorem czarnym lub białym. Z tego złącza pobieramy prąd o natężeniu 0.5 A.
  • USB 3.0/USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1 -  tu przepustowość wynosi aż 5 GB/s, mówimy więc o naprawdę dużej szybkości, mamy też dwustronną transmisję danych, tak samo jak we wszystkich nowszych standardach. Najczęściej złącze ma niebieski kolor. Tu możemy liczyć też na dość szybkie ładowanie - 0,9 A.
  • USB 3.1/USB 3.1 Gen 2/USB 3.2 Gen 2 - przepustowość to aż 10 GB/s, często jest jasno niebieskie
  • USB 3.2 Gen 2 2x2 - przepustowość 20 GB/s, występuje jedynie w wersji USB-C. Najnowsze złącza oferują możliwość ładowania prądem od 0,5 do aż 5 A.

Złącza USB do szybkiego ładowania najczęściej mają specjalne oznaczenie - są w kolorze czerwonym lub żółtym. Często działają też nawet, gdy nasz laptop jest wyłączony. Pamiętajmy jednak, że najlepsze parametry złącza USB, czyli maksymalna przepustowość i bardzo szybkie ładowanie, wymagają też podłączenia odpowiedniego urządzenia, a nawet użycia właściwego kabla.


Napisz komentarz

Komentarze

sam 18.10.2023 14:26
Ja tam wole po prostu wypiąć jedno USB i po sprawie.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”