Słoneczko w muzeum
Zbiory od kilku dni pojawiają się w gorlickim muzeum, by wypełnić gabloty i przygotować się do opowiedzenia nowej historii. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Oddziały w Gorlicach, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach oraz partnerzy zapraszają na nową wystawę czasową, którą będzie można oglądać już od najbliższego wtorku (10 października) w Gorlicach przy ul. Wąskiej.
Czeka na Was Sztuka z Duszą, czyli wystawa poświęcona pogórzańskim lutnikom i ich twórczości.
Co stanowi o duszy instrumentu muzycznego? Dlaczego muzyka jest taka ważna i towarzyszy nam od zarania dziejów? W czym specjalizowali się pogórzańscy lutnicy dawniej, a co robią dziś?
Muzyka jest ulotnym bytem, który pozwala się przenosić w czasie. Tradycyjne, ręcznie tworzone instrumenty muzyczne jako jedyne potrafią wytwarzać dźwięki, które znane były naszym dziadkom i które będą mogły usłyszeć przyszłe pokolenia.
Opowieści o duszy muzyki i wyjątkowej sztuce tworzenia instrumentów muzycznych będzie można wysłuchiwać do 8 grudnia 2023 roku.
Pojawienie się nowej wystawy czasowej oznacza, że oficjalnie zakończono już czas dostępności ekspozycji poświęconej naszym druhom i strażakom. Wystawa zrobiła furorę, a muzeum odwiedziły wtedy tysiące ludzi.
Gorąco zachęcamy do zapukania do drzwi muzeum.
Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy przygotowanej w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Uroczyste otwarcie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 9 października, o godz. 18.
Gorlice. Muzeum PTTK
„Sztuka z Duszą” to wystawa przedstawiająca pracę i sylwetki tworzących instrumenty artystów-lutników związanych z naszym regionem.
Lutnictwo to dziedzina sztuki łącząca ze sobą wiele różnych zagadnień – rzeźbę, rysunek, muzykę, akustykę czy stolarstwo.
Jest to druga tego typu wystawa zrzeszająca tak wielu twórców lokalnych w jednym miejscu. Powstała, by zaznaczyć różnorodność, barwność i wachlarz twórczych zamysłów lutnictwa. Ukazuje szeroki zakres ich działań, od pomysłu, przez projekt do realizacji. Uczestnicy wystawy wychodząc z pracowni, ukazują cudowność swojego fachu, nietuzinkowość i wyjątkowość prac. Lutnictwo nie jest zawodem zapomnianym, będzie żywe, dopóki gra muzyka. Za każdym muzykiem stoi lutnik, godziny pracy, wiedza, doświadczenie, radości, złość, zrezygnowanie, motywacja, pomysłowość, determinacja i cierpliwość.
Obiekty do wystawy udostępnili: Katarzyna Bednarz (Kobylanka), Justyna Gancarek (Gromnik), Jan Malisz (Męcina Mała), Radosław Malisz (Gorlice), Stanisław Malisz (Gorlice), Andrzej Pancerz (Biecz), Marta Panfil (Cieklin), Jacek Steczkowski (Cieklin) oraz Muzeum Ziemi Bieckiej.
Serdecznie zapraszamy.
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Źródło info: Muzeum Regionalne PPTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze