Co roku na początku października kapituła konkursu ogłasza piątkę nominowanych. Wręczenie statuetki odbywa się podczas gali wieńczącej Festiwal Conrada. O tym, kto zwycięży w konkursie, decydują zarówno głosy kapituły, jak i internautów.
W tegorocznym konkursie wyłoniono piątkę nominowanych. W gronie tych osób znalazła się mieszkająca w Racławicach, koło Biecza, Urszula Honek.
Link do głosowania >>>Konkurs ConradaPisaliśmy o autorce w związku z jej nominacją do nagrody Paszportów Polityki w kategorii literatura.
Autorka tomów poezji Sporysz, Pod wezwaniem i Zimowanie oraz zbioru opowiadań Białe noce. Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku”, miesięczniku „Znak”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Za Białe noce otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Paszportów Polityki 2022, a także Nagrody Conrada. Pochodzi z Racławic koło Gorlic.
Do tegorocznej nagrody Conrada zostali nominowani:
Pierwszy z nominowanych – Mateusz Górniak – jest redaktorem „Stonera Polskiego”, a jego teksty wystawiane były m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Szansę na Nagrodę Conrada ma jego książka Trash Story (Wydawnictwo Ha!art), określana przez wydawcę jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy”. Historię początkowo poznajemy z perspektywy chłopaka z małego śląskiego miasteczka. Stopniowo pełną humoru i inwencji narrację przechwytują postaci z telewizji, przedmioty oraz śmieci – oddając w ten sposób jakąś część atmosfery współczesnej prowincji.
Urszula Honek publikowała m.in. w „Dwutygodniku”, „Piśmie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”, a jej twórczość poetycka była wielokrotnie wyróżniana w prestiżowych konkursach. Kapituła Nagrody Conrada doceniła jej debiut prozatorski – zbiór opowiadań Białe noce (Wydawnictwo Czarne). Subtelnie prowadzone opowieści Honek przedstawiają świat z perspektywy mieszkańców małej beskidzkiej miejscowości, żyjących w bliskim otoczeniu przyrody. Perspektywy czasowe mieszają się tam ze sobą, a z trudnych do uchwycenia powodów codzienność staje się niepokojąca i mroczna.
Link do głosowania >>>Konkurs ConradaKolejny nominowany – Paweł Kozioł – to poeta, doktor nauk humanistycznych i programista specjalizujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji i przetwarzaniu języka naturalnego. Stworzył kilka programów szachowych, m.in. Rodent, naśladujący styl gry dawnych mistrzów. Nominację do Nagrody Conrada otrzymała jego powieść Wariant La Plata (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów) nawiązująca do losów polskiej drużyny szachowej z 1939 roku. Jej członkowie zdobyli srebrny medal na olimpiadzie szachowej w Buenos Aires, jednak po tym sukcesie nie mieli dokąd wracać, bo w Polsce wybuchła wojna.
Szansę na Nagrodę Conrada ma również Krzysztof Umiński, tłumacz, scenarzysta i sędzia muay thai, a w przeszłości zawodnik tej dyscypliny. Kapituła nagrody doceniła jego Trzy tłumaczki (Wydawnictwo Marginesy) – opowieść o Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, trzech wybitnych autorkach przekładów klasyki światowej literatury. Umiński prezentuje warsztat, ale też niebanalne życiorysy kobiet, które – pozostając w cieniu tłumaczonych przez siebie książek – przez wiele lat kształtowały gusta polskiej inteligencji.
Małgorzata Żarów, piąta z nominowanych, pracowała jako lektorka języka angielskiego i analityczka do spraw przeciwdziałania „praniu” pieniędzy. W konkursie nominowano jej debiutancką powieść Zaklinanie węży w gorące wieczory (Wydawnictwo Czarne), która zdobyła już Nagrodę Literacką Gdynia. Śmiała powieść oparta jest na motywie wędrówki – w tym wypadku przez surrealną Warszawę. Autorka gra z konwencjami katastrofizmu, grozy i pornografii.
Link do głosowania >>>Konkurs Conrada
Napisz komentarz
Komentarze