Rozpoczął się Europejski tydzień Mobilności. To czas na refleksję o tym, czy możemy przemieszczać się szybciej, bezpieczniej, ale także lepiej. To czas, w którym szczególną uwagę przykłada się do zwiększenia oszczędności związanych z transportem, ale także okres szczególnej troski o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Poza zachętą do korzystania z alternatywnych, proekologicznych środków transportu, wiele uwagi poświęconej będzie szeroko pojętemu bezpieczeństwu drogowemu.
Policjanci rozpoczynają akcję ROADPOL Safety Days
Od 16 do 22 września 2023 r., kiedy trać będzie Europejski Tydzień Mobilności, policjanci będą prowadzić akcję ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Będą to działania skoordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. To akcja, która będzie prowadzona na drogach w wielu krajach europejskich, nie tylko w Polsce. Działania wspiera m.in. Komisja Europejska i Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).
ROADPOL Safety Days to akcja wielu podmiotów, nie tylko policji. Jej centralnym punktem zainteresowania jest wzmacnianie pozytywnych postaw uczestników ruchu drogowego i poprawa obszaru bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególnie ważny jest nadrzędny cel: wizja zero, która oznacza brak ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Wystarczy szybko przypomnieć sobie tegoroczną Mapę Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym, którą co roku prowadzą policjanci. Niestety, prawie codziennie na polskich drogach ktoś tracił życie. Scenariusze były zróżnicowane, ale łączyło je jedno: nieopisywalna tragedia wielu osób, które straciły bliską osobę. Stąd też ogromne zaangażowanie różnych instytucji i organizacji, które chciałyby, żeby podobne tragedie po prostu się nie wydarzały.
Kampania przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego prowadzone pod hasłem: Żyj i ratuj życie.
Jednocześnie organizatorzy podkreślają, że nie uda się poprawić bezpieczeństwa w ruchu drogowym bez aktywnego i świadomego działania samych użytkowników dróg. Stąd nakierowanie na edukację i wzmacnianie przekonania, że pewne zachowania nie powinny być podejmowane na drogach czy w obrębie chodników.
A jakie przewinienie kierowców bądź pieszych powinno w Waszej ocenie być w centrum zainteresowania policjantów w naszym regionie?
Źródło info: KPP Gorlice, BRD KGP
Napisz komentarz
Komentarze