Nasz region jest szczególnie znany ze swojej dzikiej przyrody, urokliwych wiosek i kultury, gdzie mogą powstać nietuzinkowe i wyjątkowe kadry.
Teraz, dzięki wyjątkowej wystawie fotografii, możemy zobaczyć, jak ludzie współistnieją z tą przyrodą, oddając hołd pięknu naszej okolicy.
Wystawa zatytułowana „Lśnieniem przywołane”, to projekt fotograficzny, który stanowi harmonię między człowiekiem a przyrodą, z zarazem wpisuje się w atmosferę i treści utworów Zygmunta Haupta.
Pomysł na zorganizowanie tej wystawy powstał podczas jednego ze spotkań w Gorlickim Centrum Kultury – wspomina Natalia Pacana-Roman.
To właśnie wtedy nasz kolega Arek Kapłon zaproponował taką inicjatywę. Całość zajęła nam około dwóch lat, i było to bardzo trudne przedsięwzięcie.
Wczytywaliśmy się w utwory Zygmunta Haupta, szukaliśmy pomysłów na stworzenie odpowiedniego kadru, potem wybieraliśmy odpowiednie osoby, które mogłyby utożsamić się z tematem danej fotografii. Zgranie tego wszystkiego zajmowało dużo czasu i energii, logistyka sprawiła, że czas ubiegał nam bardzo szybko, ale na końcu drogi, mogę to powiedzieć za całą naszą trójkę, jesteśmy zadowoleni z efektu.
Udało nam się wywołać refleksję tekstów Zygmunta Haupta i osadzić je w klimacie Beskidu Niskiego, i ludzi w nim żyjących.
Współpracowaliśmy z wieloma osobami i organizacjami, tu szczególne podziękowania dla Grupy Teatralnej Plemię z Uścia Gorlickiego i Otwarte Drzwi z Gorlickiego Centrum Kultury, które mają swój duży udział w tworzeniu wszystkich fotografii. Osób, które nam pomagały było bardzo wiele, korzystając z okazji, serdecznie im wszystkim dziękujemy.
Jesteśmy mile zaskoczeni ilością osób, jakie zdecydowały się spędzić wczorajszy wieczór z nami przy otwieraniu wystawy. Zapraszamy do obejrzenia 43 fotografii, z których każda ma swoją historię.
Na potrzeby wywołania klimatu beskidzkiego poranka, mgieł i oparów unoszących się nad łąkami, cała sala została zadymiona, a z głośników wydobywał się dźwięk ptaków i odgłosów przyrody. Klimat był niesamowity!
Wystawę Lśnieniem przywołane, można oglądać we wnętrzach Oficyny Dworskiej Kasztelu w Szymbarku. Jest ona dostępna do 11 października 2023.
Polecamy!
Napisz komentarz
Komentarze