Elektrośmieci, czyli zużyte lub uszkodzone urządzenia elektryczne i elektroniczne, stanowią duży problem dla środowiska, jeśli nie są odpowiednio wykorzystane i zutylizowane.
Jest to ta kategoria odpadów, która stale rośnie wraz z rozwijającym się, jak kula śniegowa, postępem technologicznym. Telewizory, telefony komórkowe, laptopy, lodówki – wszystkie te produkty mają ograniczoną żywotność i prędzej, czy później trafiają na wysypiska śmieci. Problem polega na tym, że większość z tych urządzeń zawiera substancje toksyczne, takie jak rtęć, ołów lub kadm, a te z kolei niewłaściwie zagospodarowane mogą zanieczyszczać glebę i wodę, i stanowić duże zagrożenie dla środowiska i ludzi.
Ludzie muszą być świadomi problemu elektrośmieci i to właśnie na nich spoczywa przestrzeganie zasad postępowania z odpadami elektronicznymi, których przede wszystkim nie powinno się nadużywać i niepotrzebnie multiplikować.
Akcje odbioru specjalnych odpadów przeprowadzane są cyklicznie w każdej gminie naszego powiatu. Nie inaczej było ostatnio w Gminie Łużna. Jej efekty zaskoczyły na pewno samych organizatorów.
Zbiórka, która planowana była na jeden dzień, musiała zostać wydłużona z racji ogromnej ilości wystawionych rzeczy, które można zaliczyć do elektroodpadów. Ostatecznie firma, która byłą odpowiedzialną za tę usługę, uporała się z tym tematem po kilku dniach.
Łącznie z terenu Gminy Łużna wywieziono, uwaga, 14 ton elektrośmieci (!).
Gmina Łużna przypomina, że zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny można również przekazać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Woli Łużańskiej 31.
Napisz komentarz
Komentarze