Dziś (3 września) nadal będzie napływała do nas chłodniejsza masa powietrza o podwyższonej niestabilności.
Warunki ponownie będą umożliwiały rozwój chmur opadowo-burzowych, których w południowej Polsce powinno być więcej w porównaniu do soboty.
Głównym czynnikiem napędzającym tworzenie się komórek będzie podwyższona chwiejność.
W naszym rejonie największe prawdopodobieństwo pojawienia się opadu, w tym możliwych burz, będzie wczesnym popołudniem. Popadać może jednak też we wcześniejszej fazie dnia.
Na trasie burz głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu oraz punktowo silniejsze porywy wiatru.
Zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże lub umiarkowane.
Temperatura maksymalna zbliży się do około 19 stopni w północnej części powiatu, w południowej 17. Jeżeli rozpogodzeń będzie więcej, to wówczas możliwe będzie przekroczenie granicy 20 stopni.
Wiatr w porywach będzie umiarkowany, rzadziej dość silny z północnego zachodu.
Jaka pogoda czeka nas we wrześniu?
Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni według wyliczeń modelu CFS będzie cechował się dodatnią anomalią temperatury w odniesieniu do normy wieloletniej. Jednocześnie łączna suma opadu powinna być niższa od normy na przeważającym obszarze kraju.
Dominacja układów wysokiego ciśnienia, z którą najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia w przeważającej części września, sprawiłaby, że pogoda będzie bardziej stabilna, a napływająca masa powietrza z reguły cechowałaby się niższą zawartością wilgoci, co nie sprzyjałoby rozwojowi konwekcji.
To, czy wyliczenia modelu CFS pokryją się z rzeczywistością, okaże się standardowo pod koniec miesiąca.
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze