Na stronie internetowej Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kantego w Gorlicach pojawił się ważny komunikat dla Rodziców. Dotyczy on nie tylko osób posyłających swoje pociechy do gorlickiej Trójki:
Szanowni Państwo, Rodzice oraz Opiekunowie Dzieci uczęszczających do gorlickich szkół.
W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym pragniemy poinformować, że we wszystkich Miejskich Zespołach Szkół funkcjonują stołówki szkolne. Zachęcamy do korzystania przez Państwa dzieci z posiłków podawanych w szkole, do których przywiązujemy dużą wagę. W trosce o najwyższą jakość żywienia informujemy, że sprzedaż obiadów obywać się będzie wyłącznie na podstawie umowy/wykupionego abonamentu na dany miesiąc. Nie ma natomiast możliwości wykupienia pojedynczych obiadów. W przypadku zgłoszonej do godziny 9.00 nieobecności dziecka na obiedzie, należność za posiłek za dany dzień będzie odliczana.
Wszelkie uwagi co do funkcjonowania stołówek czy też jakości podawanych posiłków prosimy zgłaszać do sekretariatów poszczególnych szkół.
Standard żywienia ma być wysoki
Niedawno na Platformie Zakupowej miasta Gorlice (wirtualna przestrzeń, w której pojawiają się informacje o publicznych przetargach naszych samorządów) widzimy m.in. informacje z przeprowadzonego już przetargu na przygotowanie i wydawanie obiadów dla MSZ nr 5 w Gorlicach oraz przygotowywanie i wydawanie całodziennych posiłków dla oddziałów Miejskiego Przedszkola nr 5 w budynku MZS 5 w Gorlicach, a także odpowiednio na przygotowywanie, dostarczanie i wydawanie obiadów w stołówce szkolnej w MZS nr 1 oraz całodziennych posiłków dla oddziałów Miejskiego Przedszkola nr 4 w budynku MZS nr 1 w Gorlicach.
Po dokonaniu wyboru najkorzystniejszych ofert MZS nr 5 będzie obsługiwany przez firmę produkcyjno-handlową Podzamcze (cena oferty brutto opiewa na 345 841 zł), a MZS nr 1 wybrała ofertę firmy Asteria z Lipinek, (cena oferty brutto 217 220 zł).
Możliwość zjedzenia ciepłego, pełnowartościowego posiłku w szkole, wspólnie z rówieśnikami jest czymś, co może istotnie regulować zwyczaje żywieniowe uczniów. Przygotowanie posiłków dla uczniów jest efektem szczegółowej analizy potrzeb dzieci w zakresie żywienia. Tu obowiązują dość ścisłe zasady. Jeśli zechcecie zapoznać się z treścią przeprowadzonych przetargów, zobaczycie, jak bardzo szczegółowo opisane są wymagania stawiane posiłkom serwowanym w szkołach.
Przykładowo w opisie przedmiotu zamówienia przyszłym wykonawcom zadania postawiono następujące wymogi:
Obiad powinien być dwudaniowy z kompotem oraz owocem lub warzywem,
- pierwsze danie – zupa podana w wazie wraz z oddzielnie podawanym chlebem. Zupy powinny być przygotowywane na wywarze warzywno-mięsnym codziennie. Należy wyszczególnić z jakich składników są sporządzane. Zamawiający nie dopuszcza możliwości serwowania zup przygotowanych na bazie koncentratu z puszki, zup instant. Nie dodawać do zup mąki (za wyjątkiem żuru). Zupy winny być przygotowywane w oparciu o warzywa sezonowe.
- drugie danie: winno być posiłkiem:
- 3 x w pierwszym tygodniu danie z mięsem: sztuka mięsa, z mięs chudych drobiowych, wołowych, wieprzowych. W przypadku dań mięsnych należy serwować całe sztuki mięsa!
W drugim tygodniu zamiennie danie z mięsa mielonego w zamian za danie mięsne,- 1 x w tygodniu półmięsnym, zawierające min. 50% mięsa drobiowego/wieprzowego/wołowego, np. gulasze mięsno-warzywne, gołąbki, eskalopki z fileta drobiowego z warzywami, spaghetti bolognese, Nie dopuszcza się stosowania gotowych sosów ze słoika, proszku czy puszki;
- 1 x w tygodniu obiad powinien być jarski;
- 1 x w miesiącu, danie z mięsa mielonego mielone;
- drugie dania mogą również stanowić, pierogi z różnym nadzieniem, naleśniki z różnym nadzieniem; makaron z sosem lub twarogiem, krokiety, łazanki, racuchy, ryż z truskawkami lub makaron.
Do omaszczenia dań mącznych stosować wyłącznie masło o min. 82% zawartości tłuszczu. Nie dopuszcza się omaszczania olejem rafinowanym.
- przynajmniej 1x na 2 tygodnie danie z rybą morską zamiast innego dania. Ryba ma być podawana w filecie. Zamawiający nie wyrażą zgody na serwowanie ryb przetworzonych w postaci mielonych kotletów lub paluszków rybnych w których zawartość ryby jest trudna do oszacowania – przy czym Zamawiający nie dopuszcza stosowania następujących gatunków ryb: tilapia, panga, miruna. Zlecane gatunki to , dorsz, sola, morszczuk, sandacz, halibut, śledź, makrela
To wymagania wstępne. Po nich opisane są szczegółowo i konkretnie kolejne wymagania. Określone są m.in. przykładowe zestawy obiadowe, które mają być serwowane uczniom, oczekiwana gramatura i kaloryczność posiłków. Opis zamówienia jest lekturą, która z pewnością zaciekawić może wiele osób, ponieważ pokazuje, jak wysoki powinien być standard posiłków serwowanych najmłodszym.
Niestety, nie zawsze tak jest.
Drugie śniadanie to wyzwanie!
Poza posiłkami w stołówce, z których nie korzystają wszystkie dzieci, uczniowie do swoich plecaków zabierają drugie śniadania. Tu często pojawiają się problemy.
Drugie śniadanie jest przygotowywane przez rodziców bądź nabywane samodzielnie przez uczniów. Niestety, wielu rodziców, którzy starają się kierować troską o zdrowie dziecka i jak najwyższymi standardami w zakresie przygotowywanego posiłku, przegrywa z modą. Słodkie napoje, energetyki czy słodycze to te elementy śniadań, które nie powinny się pojawiać w szkołach, ale często są do nich przemycane. Czasem dzieje się to bez wiedzy rodziców, a czasem za ich zgodą i przy pełnym przyzwoleniu. Zdrowe, ale bardziej czasochłonne w przygotowaniu przekąski i dania wypierane są przez słodycze i produkty wysoko przetworzone. Mimo wielu programów profilaktycznych i szerokiej wiedzy teoretycznej, którą wiele osób posiada, stosowanie się w praktyce do pewnych zaleceń jest bardzo trudne.
Jak mądrze przygotować dla dziecka drugie śniadanie, by zjadło je ze smakiem i było zdrowe? A może jesteśmy skazani na to, że pewnych problemów nie unikniemy, a słodkie napoje i pełne cukru przekąski po prostu są już normą i zawsze wygrają ze zdrową alternatywą?
Jakie zdrowe, drugie śniadania moglibyście nam polecić?
Napisz komentarz
Komentarze