Zgodnie z dewizą „Pomagać i chronić” asp. sztab. Krzysztof Liszka zdecydował się podjąć działanie, które uruchomiło międzynarodową sieć policyjnych kontaktów i pozwoliły uratować ludzkie życie.
Pod koniec lipca (27 lipca 2023) pełniący rolę oficera dyżurnego Komisariatu Policji Tarnów-Centrum, asp. sztab. Krzysztof Liszka odebrał bardzo niepokojące, ale jednocześnie nietypowe zgłoszenie. Tego dnia, około godziny 16 odebrał wiadomość dotyczącą młodej kobiety przebywającej właśnie na terenie Niemiec. Jak podano:
Z treści zawiadomienia wynikało, że mieszkający w Polsce rodzice 24-letniej kobiety obawiają się o jej bezpieczeństwo. Córka przesłała do nich sms-em wiadomość, z której wynikało, że jest w stanie ciężkiego kryzysu emocjonalnego.
Pomimo podejmowanych prób skontaktowania się z córką telefonicznie, rodzice nie byli w stanie nawiązać z nią kontaktu. 24-latka nie odbierała połączeń, więc rodzice postanowili zaalarmować policję. Poinformowali też, że dziewczyna ma myśli samobójcze.
Taka informacja nie została pozostawiona bez odpowiedzi. Ponieważ w opisanych okolicznościach istniała uzasadniona obawa o to, że młoda kobieta znajduje się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, asp. sztab. Liszka natychmiast wykorzystał istniejącą szansę, na jak najszybsze dotarcie z pomocą do 24-latki. Pierwszym krokiem było nawiązanie kontaktu z oficerem dyżurnym Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb w Świecku. Przekazana tam informacja o zagrożeniu życia kobiety uruchomiła lawinę zdarzeń. Efektem tego była wizyta niemieckich funkcjonariuszy pod adresem, gdzie miała przebywać kobieta.
(...) okazało się, że kobieta faktycznie wymaga pomocy medycznej, a przekazana im interwencja zakończyła się jej hospitalizowaniem.
Pomoc dotarła na czas dzięki zdecydowanej i szybkiej reakcji policjanta, który nie zbagatelizował zgłoszenia, ale po prostu zaczął działać.
Jak informuje tarnowska policja:
Doceniając doświadczenie zawodowe pełniącego w tym dniu służbę dyżurnego, Komendant Miejski Policji w Tarnowie wyróżnił aspiranta sztabowego Krzysztofa Liszkę nagrodą pieniężną. Jego zaangażowanie oraz podjęcie bez zbędnej zwłoki decyzji o zainicjowaniu współpracy między służbami zapobiegło tragedii.
Sytuacja ta pokazuje jednak, że odpowiednio szybkie działanie oraz wiedza na temat dostępnych mechanizmów działania pozwalają niemal w mgnieniu oka podjąć akcję na skalę międzynarodową. To zaś potrafi uratować ludzkie życie.
W sytuacji zagrożenia bądź wtedy gdy mamy uzasadnione obawy co do tego, że komuś dzieje się krzywda, nie bójmy się poprosić o pomoc mundurowych. Jak pokazuje przykład z Tarnowa, posiadają wiedzę, ale i możliwości naprawdę szerokiego działania, które pozwala ratować ludzkie życie.
Źródło info: KMP Tarnów
Napisz komentarz
Komentarze