Tradycyjnie, w ostatni weekend sierpnia na gorlickim rynku muzycznie pożegnamy wakacje! Będzie folkowo, barwnie i radośnie! Tegorocznej odsłonie festiwalu towarzyszyć będą Targi turystyczne marki Karpating, pachnące warsztaty piernikowe, warsztaty koronki klockowej, degustacja produktów regionalnych, warsztaty plastyczne dla dzieci i wystawa malarstwa.
W sobotę (26 sierpnia) wystąpią dwa zespoły – JOHIP! i CULTURAL CONCEPT, a w niedzielę (27 sierpnia) KAPELA BESKIDNICY, OPA CUPA i BREE & ZESPÓŁ CHWILA.
Wydarzenia towarzyszące:
- Targi turystyczne marki Karpating
sobota-niedziela, 26-27.08, godz. 15-21, gorlicki Rynek
- Pachnące warsztaty piernikowe /Polskie Piekarnie/
sobota, 26.08, godz. 15-18, Pawilon Historii Miasta Gorlice
- Warsztaty koronki klockowej /Ewa Szpila/
niedziela, 27.08, godz. 15-18, Pawilon Historii Miasta Gorlice
- Degustacja produktów regionalnych
sobota-niedziela, 26-27.08, gorlicki Rynek
- Wystawa plastyczna
Wystawa malarstwa inspirowanego twórczością Zofii Stryjeńskiej pod tytułem „Zaloty”. Prace zrealizowane przez uczestników zajęć „Malarni” prowadzonych w Gorlickim Centrum Kultury przez Tomasza Tajaka.
O artystach:
- JOHIP!
Zespół „Johip” to grupa przyjaciół, których połączyła fascynacja muzyką. Członkowie choć pochodzą z Podhala, nie ograniczają się w swojej twórczości tylko do muzyki góralskiej. W ich bogatym repertuarze można odnaleźć wpływy innych regionów muzycznych – karpackich, bałkańskich oraz romskich.
Skład zespołu stanowią:
- Przemysław Wesołowski – skrzypce, śpiew
- Bartłomiej Polak – akordeon, śpiew
- Paweł Dziedzina – altówka, śpiew
- Piotr Majerczyk – cymbały węgierskie, cajon
- Jan Jakubiec – kontrabas, śpiew
- CULTURAL CONCEPT
Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT feat. Noums Dembale
Noums Dembale – kora, śpiew, kompozycje
Chiao-Hua Chang – erhu, śpiew
Przemysław Strączek – gitara, kompozycje
Maciej Kitajewski – gitara basowa
Patryk Dobosz – perkusja
Edilson Sanchez-Moyano – instrumenty perkusyjne
Zespół wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i improwizacji. Muzyka kolektywu to w głównej mierze kompozycje lidera, który prowadzi międzykulturowe projekty w myśl idei, że twórcze i kreatywne działania muzyczne zbliżają ludzi nawet z odległych zakątków świata, tworząc nową jakość w kulturze i sztuce. Cultural Concept to właśnie koncepcja łącząca elementy etniczne różnych krajów w sferze muzyki opartej na improwizacji, elementach jazzu i muzyki etno, w której każdy muzyk ma własną przestrzeń do swobodnej ekspresji.
Formację tworzą muzycy z Polski, Burkiny Faso, Tajwanu i Kolumbii. Międzykulturowa formacja prezentuje muzykę napisaną na etniczne instrumentarium, do których należą: mongolski matoquin, afrykańska kora, azjatyckie erhu, kolumbijskie instrumenty perkusyjne. Muzycy grający na egzotycznych instrumentach pojawiają się w towarzystwie polskich instrumentalistów jazzowych
Noums Dembale to muzyk multiinstrumentalista, interpretator muzyki tradycyjnej Mandinka wywodzącej się z Afryki Zachodniej. Urodzony w DJIBASSO w północno-zachodniej części Burkiny Faso. Artysta gra na korze, n’goni, balafonie i śpiewa. Komponuje muzykę, która jest nierozerwalnie związana z kulturą Afryki Zachodniej w tym z tradycją Mandinka. Noums pochodzi z rodu Griotów tak zwanych posłańców tradycji. Celem Griota jest przekazywanie swojej tradycji z pokolenia na pokolenie oraz dzielenie się ze światem swoim talentem i wiedzę dając przesłanie radości i szczęścia. W Polsce współpracuje z Marią Pomianowską oraz Magdaleną Piskorczyk. Koncertował na wielu festiwalach World Music w wielu krajach świata.
Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wyróżnienie jednej z najlepszych europejskich płyt 2020 roku według brytyjskiego portalu branżowego Jazz Fuel. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. z Andy Sheppardem, Xu Fehgxia czy Januszem Muniakiem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata.
- KAPELA BESKIDNICY
Kapelę tworzą muzycy pochodzący z Gorlic, miejscowości w Beskidzie Niskim. Zespół wykonuje muzykę ludową i folkową, w szczególności koncentrując się na utworach i melodiach pochodzących z regionu Pogórza. Artyści chcą na nowo odkryć rodzimy folklor, ukazać jego piękno i wnieść nową jakość do tradycyjnych utworów ludowych. W wykonywanych utworach przeplata się tradycyjne ludowe brzmienie, elementy muzyki klasycznej oraz chóralnej. To połączenie sprawia, że proste utwory ludowe zyskują nową kolorystykę. W aranżacjach słychać również wyraźne wpływy muzyki żydowskiej.
Nazwa zespołu wywodzi się od beskidników czyli karpackich zbójników, którym towarzyszyła kapela grająca na bębnach i kotłach. Nawiązująca do intrygującej historii regionu nazwa kapeli ma zachęcić słuchaczy do muzycznej wędrówki nieodkrytymi szlakami Beskidu.
Kapela działa przy Gorlickim Centrum Kultury i współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Mali Pogórzanie”.
Kapela gra w składzie:
- Joanna Fejklowicz – śpiew, klarnet
- Aleksandra Przybyłowicz – śpiew, skrzypce
- Magdalena Januś – basy ludowe
- Jakub Knapik – akordeon
- Marcin Fejklowicz – śpiew, baraban
- OPA CUPA
Opa Cupa to zespół grający folk, inspirują się muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską. Grupa złożona jest z muzyków, którzy już od wielu lat angażują się w różne muzyczne inicjatywy, głównie związane z muzyką tradycyjną.
- BREE & ZESPÓŁ CHWILA
Projekt Bree&Zespół Chwila, to fuzja muzyczna łącząca folklor Beskidu Żywieckiego, a więc biały śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie z sekcją rytmiczną (perkusja, perkusjonalia, gitara basowa), elementami elektroniki (syntezatory, elektroniczne loop-y). Całość dopina brzmienie akordeonu zarówno w warstwie harmonicznej, jak również solowej.
- Brygida Sordyl – śpiew
- Maciej Ormaniec – gitara basowa
- Konrad Sadlik – perkusja, perkusjonalia
- Tymoteusz Tomala – piano, syntezatory
- Wojciech Golec – akordeon
- Piotr Szczotka – skrzypce, instrumenty pasterskie
- Magdalena Grzegorzek – chórki
- Adrianna Walusiak – chórki

Targi turystyczne marki Karpating organizowane podczas festiwalu zostały objęte dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach realizacji zadania „Odkryj Karpating”.
Zadanie publiczne pn. „Odkryj Karpating” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, zgodnie z zawartą umową nr 2023/0023/2256/UDOT/DT/BP z dnia 25 maja 2023 r.
Źródło info: Gorlickie Centrum Kultury
Napisz komentarz
Komentarze