Nauka jest sztuką, sztuka jest nauką - myśleć jak Leonardo da Vinci, takie motto przyświecało programowi tegorocznego święta nauki w Łużnej. Pokazy naukowe obejmowały więc zagadnienia związane z ludzkim organizmem i nie tylko. Eksperymenty naukowe miały uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki, jak złożony jest świat, który nas otacza.
Już w XV wieku Leonardo da Vinci zainteresowany budową człowieka, badał i dociekał, co kryje ludzkie ciało. Początkowo jego upodobania i pasję traktowano jako niepoczytalność. Dziś wiemy, jak wielkim naukowcem i myślicielem był on - włoski malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz nazwany Człowiekiem Renesansu.
Program imprezy wypełniły wykłady, prezentacje oraz pokazy, związane z podwalinami wiedzy, jakiej dostarczył nam ten światły człowiek.
Nie każdy wie, iż Leonardo przyczynił się do skonstruowania katapulty. Mimo, iż ta machina wojenna została stworzona przez starożytnych Greków i Rzymian, a wykorzystywana była najczęściej w Średniowieczu, to jednak Leonardo znacznie ją udoskonalił i uskutecznił w 1485 roku, używając nagromadzoną energię w "sprężynach" z wygiętego drewna i dodając jej tym samym niszczycielskiej mocy.
Da Vinci jako prekursor nauk medycznych zainteresowany był budową człowieka, badał i dociekał co kryje ludzkie ciało, był konstruktorem mostów samonośnych oraz pierwszych projektów maszyn latających. Wszystkie dziedziny jego zainteresowań znalazły oddźwięk w prezentowanych przedmiotach oraz eksponatach, które można było dotknąć i poznać.
W trakcie Atrakcji Naukowych Łużna 2017, odbył się również zlot motocyklowy. Uczestnicy zlotu udali się na Wzgórze Pustki, gdzie oddali hołd żołnierzom poległym w I wojnie światowej.
Na zakończenie imrprezy odbył się pokaz pirotechniczny, przygotowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Niedzielny wieczór wypełniły koncerty zespołów disco-polo.
Napisz komentarz
Komentarze