Koszt najprostszych odblasków to kilka złotych, często są rozdawane w szkołach lub w formie gratisu do rozmaitych zakupów. Nadal jednak za mało osób je nosi.
Wielu rzeczy uczymy się dopiero wtedy gdy jest już za późno, a właśnie teraz rozpoczyna się najtrudniejszy okres dla uczniów i kierowców. Zmienne warunki atmosferyczne, podstępna "szarówka", ograniczenie widoczności przez mgłę, deszcz.
Kto nigdy nie prowadził samodzielnie samochodu w takich warunkach, ten może nie zrozumieć, jak dużym zaskoczeniem bywa zauważenie pieszego na poboczu drogi: dosłownie w ostatniej chwili, o włos od tragicznego zderzenia.
Maleńkie latarki, światło telefonu czy w końcu typowe odblaski przyczepione w widocznym miejscu odzieży - tylko tyle i aż tyle powoduje, że nawet w złą pogodę, kierujący smaochodami zyskują nawet kilkadziesiąt metrów - to kilka sekund więcej na reakcję, to wystarczający czas, by w pełni bezpiecznie minąć pieszego poruszającego się poboczem.
Chociaż pojawiają sie kolejne chodniki, a oświetlenie tras jest coraz lepsze, nadal w nasyzm powiecie nie brakuje miejsc, w których dzieci, młodzież i osoby dorosłe wieczorami poruszają się w całkowitej ciemności, poboczem drogi. Są niewidoczni dla kierowców i narażeni na ogromne niebezpieczeństwo.
To jednak nie wszystko
Dane małopolskiej Policji są bezwzględne:
"W 2016 roku w Małopolsce odnotowano 420 ofiar wśród dzieci do lat 14, w tym 7 śmiertelnych, a 413 zostało rannych. Najbardziej zagrożoną kategorią uczestników ruchu drogowego wśród tej grupy wiekowej okazali się pasażerowie samochodów osobowych - w wypadkach zostało poszkodowanych 222 osoby oraz piesi - w wypadkach zostało poszkodowanych 130 osób."
Policjanci wychodzą więc naprzeciw potrzebom zapobiegania zdarzeniom nieporządanym. Są gotowi uczyć, pomagać, inspirować uczniów do troski o własne życie i zdrowie. Nawyki wypracowane w najmłodszych latach silnie zakorzeniają się i towarzyszą potem w dorosłym życiu. Nie dziwi więc ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy w pracę z uczniami.
W ramach projektu "Bezpieczna droga do szkoły" w ciągu całęgo roku szkolnego policjanciprowadzą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów z najmłodszych klas.
"W ramach prowadzonych działań w rejonach szkół policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. We wrześniu i październiku będziemy dążyć do skontrolowania wszystkich autobusów szkolnych.
Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, obowiązkiem dorosłych jest zadbać o to, by przygotować dzieci do bycia uczestnikiem ruchu drogowego. Rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom.
Powinni oni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły."
Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
Obowiązkiem jest też przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymującym, tzw. podstawkach.
We wrześniu rozpoczyna się realizacja VIII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” skierowanego do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie woj. małopolskiego. Celem tej akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe, a także możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Zachęcamy szkoły podstawowe do wzięcia w niej udziału.
źródło: Policja Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze