Jak poinformował biecki magistrat:
(...) w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku „o zmianie ustawy – prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.2625 ze zm.) oraz niektórych innych ustaw” wprowadzono zmiany do ustawy z 20 lipca 2017 r. prawo wodne, do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tymi zmianami Urząd Gminy ma obowiązek przeprowadzić kontrolę nie rzadziej niż co 2 lata w każdym gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej, pod rygorem kary administracyjnej od 10 000 do 50 000 zł.
Kontrole mają rozpocząć się już w sierpniu. Pracownicy bieckiego magistratu, którzy będą posiadali odpowiednie upoważnienie będą kontrolować nieruchomości, przy których zostały zamontowane zbiorniki bezodpływowe i/lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Przedmiot kontroli został ściśle określony i będzie obejmował:
- potwierdzenie zadeklarowanej liczby osób, które zamieszkują daną nieruchomość;
- określenie sposobu zagospodarowania nieczystości ciekłych,
- sprawdzenie danych technicznych zbiornika bezodpływowego (wielkość szamba, jego szczelność),
- częstotliwość opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego,
- sprawdzenie faktu posiadania umowy/umów na wywóz ścieków przez właścicieli nieruchomości zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków,
- kontrolę rachunków (FV), które potwierdzają realizację wskazanych wyżej usług w obrębie danej nieruchomości.
Urząd Miejski w Bieczu podkreśla, jak ważne jest zawarcie umowy na wywóz ścieków bytowo-gospodarczych (osadów ściekowych) i systematyczne opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Jeśli chodzi o te ostatnie, obowiązkowe jest także pozbywanie się osadów ściekowych w sposób zgodny z instrukcją jej prawidłowej eksploatacji. Działanie to musi być właściwie udokumentowane. Podstawa kontroli w tym zakresie jest posiadanie podpisanej umowy na wywóz osadów ściekowych i posiadanie dowodów uiszczania opłaty za wykonywanie tej usługi.
Rachunki muszą potwierdzać regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości.
Umowy w tym przedmiocie można zawierać jedynie z uprawnionymi do tego rodzaju działalności podmiotami, które jednocześnie posiadają aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników i transportu nieczystości ciekłych.
Na terenie gminy Biecz uprawnienia takie posiada sześć podmiotów:
- Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Bieczu Sp. z o.o.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Gorlicach
- Przedsiębiorstwo Komunalno-Budowlane „KOMBUD” Sp. z o.o. z Ciężkowic
- TOI TOI Polska Sp. z o.o., ul. Płochocińska 29, 03-044 Warszawa
- WC SERWIS Sp. z o.o. spółka komandytowa z siedzibą ul. Szybowa 2, 41-808 Zabrze
- Firma Budowlano - Usługowa „ TOMBUD”, ul. Krasińskiego 13/19, 38-300 Gorlice
Gmina podkreśla, że:
Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.
Za pozbywanie nieczystości ciekłych w sposób niezgodny z obowiązującym prawem grozi kara nakładana na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Źródło info: UM Biecz
Napisz komentarz
Komentarze