Czy ubezpieczenie assistance obejmuje uszkodzenie opon?
Ubezpieczenie assistance (ASS) obejmuje przede wszystkim kompleksową pomoc informacyjną, holowanie pojazdu po szkodzie lub awarii, pomoc przy zatrzaśnięciu kluczyków w aucie, dostarczenie paliwa na drodze, czy usunięcie niektórych usterek, co pozwoli na dalszą podróż. Lepsze pakiety ASS mogą również pokrywać koszty związane z zakwaterowaniem kierowcy i pasażerów, gdy naprawa auta jest niemożliwa, a ponadto ich powrót do miejsca zamieszkania lub zapewniać auto zastępcze. Assistance może obejmować także bezpłatną wymianę i naprawę opon lub kół, gdy dojdzie do defektu. Dokładny zakres ochrony zależy zatem od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Należy jednak podkreślić, że wiele polis ASS nie obejmuje zwrotu kosztów w przypadku uszkodzeń ogumienia.
Czym jest dodatkowe ubezpieczenie opon?
Uszkodzenia ogumienia zaliczają się do grona trzech najczęstszych usterek, które zmuszają kierowcę do wezwania pomocy drogowej. W związku z tym warto sprawdzić, czy ubezpieczenie Assistance chroni kierowcę przed tego typu zdarzeniami. Coraz więcej kierowców zadaje sobie następujące pytanie – czy warto kupić ubezpieczenie opon? (https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-wybrac-ubezpieczenie-opon/). Biorąc pod uwagę, że jest to koszt zaledwie kilku złotych, a jednocześnie taka polisa może okazać się niezwykle pomocna na drodze, zdecydowanie warto pomyśleć o tego typu polisie.
Zwykła polisa assistance najczęściej obejmuje jedynie zwrot kosztów związanych z wymianą opony lub koła na miejscu zdarzenia lub koszty odholowania pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego. Tymczasem dodatkowe ubezpieczenie opon może zagwarantować zwrot kosztów związanych z naprawą opon w zakładzie wulkanizacyjnym. A często są to koszty znaczne.
Co należy sprawdzić, wykupując ubezpieczenie opon?
Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie opon, należy przede wszystkim sprawdzić, w jakich sytuacjach przysługiwać będzie kierowcy pomoc. Kluczowe jest zatem sprawdzenie definicji, czym dla ubezpieczyciela jest uszkodzenie opon. Większość towarzystw uwzględnia: przebicie, pęknięcie, wybuch opony, brak powietrza uniemożliwiający dalszą podróż. Co ważne, do uszkodzenia opon często nie są klasyfikowane usterki, do których dojdzie w wyniku kolizji z innym autem lub wypadku.
Koniecznie sprawdź również limit kosztów, jakie pokryje ubezpieczyciel w razie uszkodzenia opony. Sprawdzając Ogólne Warunki Ubezpieczenia, należy także zwrócić uwagę na to, ile zdarzeń jest objętych ochroną – niektóre towarzystwa zapewniają ochronę tylko w przypadku pierwszego klasyfikującego się zdarzenia, po czym należy wykupić kolejne ubezpieczenie opon. Warto również sprawdzić, przy jakich usługach przysługuje zwrot kosztów i jaki jest limit dla poszczególnych rodzajów usług.
Jakie korzyści może zaoferować dodatkowe ubezpieczenie opon?
Przy zakupie każdego ubezpieczenia należy sprawdzić OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie tu możemy znaleźć informacje na temat tego, jakie sytuacje są objęte zakresem ochrony. Dodatkowe ubezpieczenie opon może zaoferować zwrot kosztów przy następujących działaniach:
- wymiana koła lub kół na miejscu,
- naprawa kół lub opon na miejscu, jeśli jest to możliwe,
- holowanie do wskazanego przez Centrum Alarmowe warsztatu,
- naprawa opon lub kół we wskazanym warsztacie,
- kompleksowe wsparcie informacyjne.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach tego ubezpieczenia oferują nawet zwrot kosztów przy zakupie nowych opon. Warto zatem porównać różne ubezpieczenia opon, aby sprawdzić, które z nich oferuje najszerszy zakres ochrony. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/oznaczenia-opon-samochodowych/ znajdziesz ważne informacje na temat prawidłowej eksploatacji oraz parametrów opon. Wiedza ta będzie przydatna w sytuacji, gdy konieczny okaże się zakup nowego kompletu ogumienia.
Jak wykorzystać ubezpieczenie opon w nagłej sytuacji?
Gdy dojdzie do uszkodzenia opon, należy wiedzieć, jak postępować, aby objęło nas ubezpieczenie. Przede wszystkim nie należy podejmować samodzielnych decyzji. Jeśli sam zadzwonisz po pomoc drogową, ubezpieczyciel może odmówić zwrócenia kosztów. Po uszkodzeniu opon kierowca powinien skontaktować się z Centrum Alarmowym firmy ubezpieczeniowej. To pracownik centrum skoordynuje działania związane z przyjazdem pomocy drogowej, a także wskaże najbliższy warsztat wulkanizacyjny, do którego należy odstawić auto, aby następnie odzyskać poniesione koszty.
Napisz komentarz
Komentarze