Pan Maciej został kosmetyczką przez tradycje rodzinne, bo, jak przyznaje, w domu pachniało kosmetykami – lakierami do paznokci i tymi do włosów, kremami do twarzy i do dłoni. Mama, siostra, a także on pokochali ten zawód. Dlaczego? Jeśli interesuje Was taka kariera, posłuchajcie jego rad. Maciej Przybycień z powodzeniem wykonuje i naucza w zawodzie już ok. 9 lat.
Jakie cechy powinna mieć dobra kosmetyczka? Co jest istotne, by odnieść sukces w branży?
Cechy – uczciwa (chyba nie muszę odpowiadać dlaczego), odpowiedzialna – bo w jej rękach jest czyjaś skóra, którą można przez nieodpowiednie kosmetyki – podrażnić. Powinna mieć dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną – zdobywaną w salonie, w szkole czy na kursach, praktykach. Cierpliwa, powinna mieć umiejętność nawiązywania przyjaznego kontaktu z klientem, wzbudzać zaufanie i może na koniec chyba jedna z najważniejszych cech – kosmetyczka powinna być dyskretna.
Czyli dobra kosmetyczka powinna w sobie mieć coś z psychologa... A od czego należy zacząć, by wykonywać ten zawód?
Pierwszy krok to dobra wiedza i podstawy wyniesione ze szkoły kosmetycznej. Dyplomy z kwalifikacji A.61 i A.62 – uprawniają do wykonywania zawodu. Ważna jest też chęć dalszej nauki i zdobywania wiedzy np. z kosmetologii, dermatologii, podologii czy fizykoterapii. Kosmetyczka powinna mieć wiedze nie tylko z kosmetyki, ale też z innych dziedzin życia np. powinna znać się na elektryce i elektronice. Może najistotniejsze jest właśnie samozaparcie.
Poza praktyką zawodową uczy Pan już od kilku lat także w szkole TEB Edukacja. Co w nauczaniu jest dla Pana najtrudniejsze?
Najtrudniejsze są pierwsze zajęcia i pierwsza godzina z I semestrem, ponieważ uczennice, które przychodzą do szkoły, spodziewają się mieć zajęcia w pracowni kosmetycznej z kobietą – kosmetyczką, a okazuje się, że mają z mężczyzną – kosmetyczką, ale bardzo szybko przyzwyczają się do mnie ze względu na to, że po prostu umiem wykonywać ten zawód i pracuję w salonie kosmetycznym dzień w dzień od lat. W nauczaniu kładę nacisk na stronę praktyczną oraz na wiedzę, która pozwala zdać egzamin OKE z kwalifikacji zawodowych. Staram się jak najlepiej przygotować uczennice, gdyż praktycznie wykonuję zawód kosmetyczki, a ponadto jestem egzaminatorem OKE. Na zajęciach staram się odpowiadać na wszystkie pytania uczennic, a jest ich... z tysiąc różnych.
A co przynosi Panu satysfakcje z nauczania właśnie?
Kiedy moje uczennice kończą szkołę kosmetyczną, zdają egzamin z klasyfikacji zawodowych i zostają dyplomowanymi kosmetyczkami, a później... cieszę się z ich życiowych sukcesów.
Czy po latach pracy wciąż poleca Pan ten zawód?
Jak w każdym zawodzie trzeba mieć powołanie. Może nie po latach, pracuje około 9 lat jako kosmetyczka, ale... tak polecam ten zawód, bo daje bardzo dużo satysfakcji, cały czas można poznawać nowych ludzi z Polski i Europy – kobiet i mężczyzn, bo zmieniają się czasy i coraz więcej mężczyzn przychodzi do salonu kosmetycznego. Nie można też zapominać, że ten zawód jest bardzo odpowiedzialny, aby go wykonywać należy mieć solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, wyniesione ze szkoły kosmetycznej.
Maciej Przybycień
Zawód kosmetyczka (jeden z zawodów). Pracuje w zawodzie od 2008 roku. Prowadzi salon kosmetyczny w Bieczu. Laureat nagród: pierwsze miejsce w kategorii „Najpopularniejszy zakład kosmetyczny – mistrzowie urody Małopolski – Gazeta Gorlicka – 2015”. Od około 8 lat uczy w szkole policealnej TEB Edukacja w Nowym Sączu na kierunku Technik usług kosmetycznych – wellness & spa. Wykształcił już kilka roczników zadowolonych i pracujących w zawodzie kosmetyczek.
Napisz komentarz
Komentarze