V edycja Rescue Brzostek 2023 to warsztaty z ratownictwa technicznego organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brzostku przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Stobiernej.
Ratownicy poszerzali tam swoją wiedzę i umiejętności w zakresie ratownictwa technicznego, technik ratowniczych, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy a organizatorzy zadbali oto, aby przygotowane stanowiska odzwierciedlały jak najbardziej realizm zdarzeń i były niepowtarzalne
Strażacy doskonalili tam techniki wydobywania osób poszkodowanych z wraków, przy różnego rodzaju założeniach logistycznych. Ratownicy musieli zmierzyć się z kilkoma zaaranżowanymi sytuacjami, m.in. z samochodem, który wbił się w autobus, z przewróconymi pojazdami, z samochodami leżącymi jeden na drugim, lub takim, który uderzył w drzewo. W każdej sytuacji scenariusz akcji przewidywał obecność osoby poszkodowanej, znajdującej się w środku kabiny samochodu.
Strażacy przy użyciu sprzętu specjalistycznego do ratownictwa technicznego, podpór stabilizacyjnych, sprzętu pneumatycznego, oraz różnego rodzaju elektronarzędzi akumulatorowych, a także sprzętu e-draulicznego, czyli elektrycznych urządzeń hydraulicznych, wydobywali te osoby, ucząc się technik i metod bezpiecznej ewakuacji osoby poszkodowanej.
W dwóch ćwiczeniach zostały poruszone aspekty ratownictwa medycznego, gdzie osoby poszkodowane były grane przez pozorantów, a ewakuacja ich z pojazdów wymagała bardzo dużej ostrożności.
Warsztaty Rescue Brzostek 2023 były 2-dniowym wydarzeniem, w którym uczestniczyło 110 osób, zarówno z PSP jak i z OSP. Organizatorem szkolenia był Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku, która zaprosiła 17 instruktorów z całego kraju, specjalizujących się w technikach ratownictwa drogowego.
Warsztaty ratownicze to coroczna, cykliczna impreza, zapoczątkowana w 2018 roku, z przerwą w czasie covidu. Z naszego powiatu uczestniczyło w niej 6 druhów z OSP KSRG Ropa.
W zgodnej ocenie osób biorących udział w szkoleniu, były to bardzo wartościowe, profesjonalne, zorganizowane z dużą dozą realizmu warsztaty.
Charakteryzował je wysoki poziom organizacji i przygotowania symulacji zdarzeń drogowych. Założenia tych warsztatów, ćwiczonych na 8 stanowiskach, opierały się o realne zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości, lub zostały zaplanowane zgodnie z prawdziwymi zagrożeniami i prawdopodobieństwem mogącymi powstać na drodze.
Źródło: własne/OSP KSRG Ropa/OSP Brzostek
Napisz komentarz
Komentarze