Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy rozpoznajecie typ pocisku? Zagadka militarna

Podziel się
Oceń

Czy rozpoznajecie ten przedmiot? W czasie minionych kilku tygodni tego typu informacje publikujemy regularnie, z nadzieją, że w przypadku zagrożenia będziecie doskonale wiedzieli z czym macie do czynienia.
Niewybuch znaleziony w gminie Chełmiec i podpalony niewybuch pod Radomiem.
Policjanci przypominają o zasadach postępowania w przypadku znalezienia niewybuchu.

Autor: KMP Nowy Sącz/Policja Mazowiecka/halogorlice.info ©

 

Takich zdjęć widzieliście na łamach naszego portalu już wiele. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jesteście więc w stanie stwierdzić, jaki przedmiot wzbudził ostatnio poważne, uzasadnione zaniepokojenie pewnego mieszkańca sąsiadującego z nami regionu.

Czy wiedział jak się zachować?

Rozpoznaj zagrożenie i określ algorytm działania

Odkrycia dokonano w miniony poniedziałek (26 czerwca). Tuż przed godziną 13 oficer dyżurny sądeckiej komendy policji odebrał zgłoszenie, w którym poinformowano go o potencjalnie niebezpiecznym znalezisku. W okolicach drogi szutrowej położonej w miejscowości Krasne Potockie (gmina Chełmiec) znaleziono przedmiot, który przypominał wyglądem niewybuch. 

Telefon wykonany do policjantów był pierwszym ogniwem łańcucha działań, które w takich sytuacjach powinny być wykonane. Po odebraniu zgłoszenia na wskazane miejsce przybył wykwalifikowany policjant, członek grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji. Posiadając niezbędną wiedzę mógł szybko określić, że niewybuch ujawniony w terenie to pocisk artyleryjski o długości ok. 35 cm. Dodatkowo wszystko wskazywało na to, że pocisk pochodzi z okresu II wojny światowej. 

Następnym krokiem, po wstępnym potwierdzeniu, że chodzi o niewybuch, było przekazanie informacji o odnalezieniu przedmiotu 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Wezwani na miejsce saperzy przybyli następnego dnia (27 czerwca) około godziny 11. Odebrali i zabezpieczyli niewybuch, którego policjanci pilnowali od poprzedniego dnia. 

To pozwoliło na bezpieczne załadowanie niewybuchu do specjalnego wozu saperów, a następnie przetransportowanie go na poligon, gdzie pocisk będzie zneutralizowany.

Policjanci przypominają, by w przypadku dokonania podobnego znaleziska nie eksperymentować z nim, nie odkopywać, nie przenosić ani nie wyrzucać do okolicznych rowów czy akwenów wodnych. Zakazane jest też ich zabieranie:

Kategorycznie nie wolno ich również przechowywać w domach. 

Przypominamy, że zgodnie z art. 263 § 2 Kodeksu karnego za posiadanie broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia grozi kara do 8 lat więzienia.

 

Tymczasem w Radomiu...

Historia opisana powyżej może wydawać się prozaiczna. Po co informować o oczywistościach? Jak się okazuje, nie do wszystkich dociera przekaz o tym, że zabawa niewybuchami może być po prostu arcyniebezpieczna.

W niedzielny wieczór mieszkańcy podradomskich Wojsławic zgłosili policjantom, że nieopodal usłyszano ogromny huk przypominający wybuch. Dźwięk miał dochodzić z pobliskiego lasu. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie skierowano policjantów, którzy bardzo szybko odkryli miejsce, w którym doszło do wybuchu. Na miejscu bardzo szybko pojawili się też żołnierze i strażacy, którzy wspólnie zaczęli podejmować niezbędne czynności na miejscu zdarzenia. 

Zabezpieczono dziesiątki metalowych odłamków, z których część była wbita w drzewa. Już wstępne czynności wskazywały na to, że do eksplozji pocisku artyleryjskiego prawdopodobnie z okresu II wojny światowej doprowadził człowiek. 

Oględziny miejsca zdarzenia trwały kilkanaście godzin. Jednocześnie mundurowi pracowali nad tym by ustalić tożsamość osób, które doprowadziły do wybuchu. Już we wtorkowy poranek (27 czerwca) policjanci z Komisariatu Policji w Pionkach zatrzymali dwóch mężczyzn. Byli to mieszkańcy tamtejszego regionu w wieku 29 i 33 lat. 

Pierwszy przesłuchany mężczyzna przyznał się do dokonania opisanego wyżej czynu. Drugi przesłuchany być nie mógł. Ponieważ znajdował się w stanie nietrzeźwości został najpierw osadzony. Czynności procesowe względem niego zostaną podjęte po wytrzeźwieniu. 

Jak wynika z pierwszej relacji w sprawie:

Jak się okazało mężczyźni znaleźli pocisk w lesie. Włożyli go do metalowego garnka, polali łatwopalną substancją i podpalili. Moment ten nagrali telefonem. Palący się pocisk zostawili, a sami poszli do domów.

 

Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Teraz mężczyźni będą tłumaczyć się ze swojego działania przed sądem. Za swoje zachowanie, zgodnie z treścią art. 171 kk (posiadanie i posługiwanie się przyrządem wybuchowym) mogą trafić do więzienia nawet na 8 lat! 

 

Źródło info: KMP Nowy Sącz, KMP Radom

Napisz komentarz
Komentarze
ja 28.06.2023 11:41
Rosja tez strzela starymi wojennymi pociskami

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama