Spektakl został zaprezentowany podczas eliminacji powiatowych Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek, gdzie otrzymał nagrodę z kwalifikacją do finału w Nowym Sączu. Po raz drugi projekt został zaprezentowany na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, a kolejne trzy spektakle grupa zagrała w Gorlicach dla uczniów gorlickich szkół.
Byliśmy świadkami szóstej odsłony przedstawienia, której widzami byli rodzice i przyjaciele najmłodszych gorlickich aktorów.
Fabuła spektaklu opowiada o despotycznej Królowej Burgundzie, która w rządzonej przez siebie krainie zakazuje poddanym marzyć. Terror królowej doprowadza do tego, że zakazane nawet są rozmowy o marzeniach. Akcja toczy się w czerwonym miasteczku, gdzie wszystko jest jednobarwne, czerwone. Krajobraz pokryty jest pyłem wulkanicznym, a z nakazu królowej nie może w nim być żadnych innych kolorów. Brakuje tu też swobody, radości i marzeń. Spektakl pokazuje, że marzenia są niezbędne do szczęśliwego życia i zawsze warto o nie walczyć.
Nie można spojlerować i powiedzieć, co dokładnie wydarzy się w miasteczku Bezmarzeń. Czy zatwardziałe serce władczyni odmieni się kiedykolwiek? Co z jej podwładnymi? Czy będą mogli w końcu marzyć?
O tym będzie można się dowiedzieć już wkrótce, wybierając się na przedstawienie Grupy Teatralnej Być Może.
Teraz skupmy się na tym, co po obejrzeniu spektaklu najbardziej utkwiło w pamięci widzów. To, co się wyróżniało to fenomenalna gra aktorów, wśród których większość jest jeszcze dziećmi, ale grającymi jak zawodowcy, z pasją, przekonaniem i dojrzałością. Jak zawsze trzeba docenić niesamowity talent reżyserski Tomasza Tajaka, który za każdym razem zaskakuje widzów nowymi pomysłami, nietuzinkowymi rozwiązaniami i niespodziewanymi zwrotami akcji.
Jeśli do tego dodać piękną scenografię, z dbałością o tysiąc detali na metr kwadratowy, to mają Państwo zaledwie pastelowy obraz tego, co można było doświadczyć podczas obejrzenia tego przedstawienia. Z ciekawostek można podać informację, że scenografia i misternie uszyte stroje aktorów były wykonywane od grudnia ubiegłego roku. Całość robiła niesamowite wrażenie, które warto zobaczyć na żywo.
Po zakończonym spektaklu publiczność nie chciała wypuścić ze sceny wspaniałych aktorów, oklaskując ich i wiwatując.
Cieszę się, że grupa teatralna cały czas się rozwija – powiedział dyrektor GCK, Janusz Zięba.
Zażartuję, że aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Już teraz wszyscy czekamy na kolejny projekt w wykonaniu aktorów tak świetnie rozwijających się pod okiem Tomasza Tajaka.
Kiedy odbędą się kolejne spektakle?
Cieszę się, że wszystkim sztuka przypadła do gustu – mówił z radością Tomasz Tajak.
Dzieci są niesamowite, zmobilizowane i szczere. W drodze do realizacji tego projektu musieliśmy pokonać wiele przeszkód, m.in. problemy zdrowotne, absencje, zamiany ról, ale wszystko udało się perfekcyjnie. Mamy naprawdę w Gorlicach świetnych młodych, utalentowanych aktorów, którzy chcą się rozwijać.
Miejmy nadzieję, że po wakacjach wszyscy wrócimy wypoczęci i znów będziemy towarzyszyć bohaterom miasteczka Bezmarzeń. Zapraszamy na spektakle otwarte dla publiczności końcem września.
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Tomasz Tajak
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Fiega
Realizacja dźwięku: Mateusz Miarka
Światło: Wojciech Wójcik
Inspicjent: Aldona Strugała-Piórkowska
Obsada:
- Monika Adamczyk,
- Lena Bogdan,
- Juliana Brągiel,
- Nikodem Cisowski,
- Alicja Kapłon,
- Hanna Kolarzyk,
- Zofia Kolarzyk,
- Jeremi Kosiński,
- Blanka Krupa,
- Kaja Piórkowska,
- Daria Piórkowska,
- Zuzanna Miarecka,
- Maja Miś,
- Gaja Rosin,
- Emilia Stasiowska,
- Eryk Tuman,
- Kalina Wszołek.
Napisz komentarz
Komentarze