Jak wyjaśnia Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego będąca osobą odpowiedzialną za budżet obywatelski:
Głosy papierowe stanowią zazwyczaj ok. 80 procent wszystkich głosów, a ich zliczanie to naprawdę długi i żmudny proces. Każdą papierową kartę trzeba bowiem „przepisać” do specjalnego systemu, który sprawdza czy dany głos jest oddany poprawnie, czy zgadzają się dane mieszkańca, nie ma dubli… –
Przez internet oddano 19 767 głosów. Łatwo więc obliczyć, jak wiele kart do głosowania muszą teraz sprawdzić urzędnicy. To powoduje, że wyniki głosowania zostaną opublikowane dopiero we wrześniu.
Nadzieje są ogromne
Jednym z projektów, które były skierowane do mieszkańców naszego regionu była propozycja zamontowania defibrylatorów AED w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym powiecie. Dzięki temu takie wsparcie medyczne mogłobyby być dosłownie na wyciągnięcie ręki, jeśli pomoc w ratowaniu życia wymagałaby takiego właśnie wsparcia
O pomyśle pisaliśmy m.in. w tekście >>>Defibrylatory w remizach OSP. Mogą być nasze – musimy zagłosować
Teraz przyszedł czas na pierwsze podsumowanie. Jak pisze druh Przemysław Wszołek z Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach:
(...) głosowanie w budżecie obywatelskim województwa małopolskiego dobiegło końca. Dziękuję wszystkim za mobilizację a szczególnie strażakom ochotnikom powiatu gorlickiego.
To dzięki ich osobistemu zaangażowaniu mogłem złożyć 3896 papierowych głosów na zadanie pn. „Ogólnodostępne defibrylatory AED w remizach powiatu gorlickiego”.
Dziękuję również za wszystkie głosy internetowe.
Wszystko, co można było zrobić, zostało więc dopełnione. Jeśli wskazane tu zadanie rzeczywiście uzyska wysoką liczbę głosów (w porównaniu z innymi zadaniami, na które mogli oddawać głosy mieszkańcy województwa małopolskiego, którzy ukończyli 16 rok życia), to w naszym powiecie mogą już niedługo pojawić się defibrylatory AED w kapsułach. Zostałyby one zamontowane na budynkach następujących remiz strażackich:
- OSP Biecz (Gmina Biecz)
- OSP Bobowa (Gmina Bobowa)
- OSP Szymbark (Gmina Gorlice)
- OSP Wójtowa (Gmina Lipinki)
- OSP Szalowa (Gmina Łużna)
- OSP Moszczenica (Gmina Moszczenica)
- OSP Ropa (Gmina Ropa)
- OSP Wapienne (Gmina Sękowa)
- OSP Śnietnica (Gmina Uście Gorlickie).
Dzięki temu rozwiązaniu w każdej gminie naszego powiatu byłby defibrylator, który w razie potrzeby można by wykorzystać do ratowania życia potrzebującym.
Kto zaangażował się najmocniej w akcję zbierania strażackich głosów w poszczególnych gminach? Oto dane z ZOSP RP w Gorlicach:
- Gmina Bobowa - 1206
- Gmina Łużna - 714
- Gmina Biecz - 660
- Gmina Ropa - 518
- Gmina Uście Gorlickie - 337
- Gmina Gorlice - 246
- Gmina Sękowa - 215.
Napisz komentarz
Komentarze