Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nasz piernik jednym z najlepszych w Polsce!

Podziel się
Oceń

Uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego zakwalifikowały się do pierwszej dziesiątki w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Przepis Kulinarny. Dziewczyny przygotowały piernik. Wiemy jak go zrobić!

W sobotę (9 września) odbyła się szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Ponadgimnazjalnych Szkół Gastronomicznych, organizowanego w Centrum Sztuki Kulinarnej DORAM w Warszawie. Przepisy miały wykorzystywać głównie polskie tradycyjne produkty, które są zarejestrowane lub starają się o rejestrację Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność i Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Gorlicką szkołę reprezentowała Kinga Brataniec oraz Weronika Matała, uczennice klasy 3 o profilu cukiernik, które znalazły się wśród dziesięciu najlepszych drużyn spośród 60 zgłoszonych. Dziewczyny zostały przygotowane przez Lucynę Prorok. Otrzymały wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych, a także dwie książki kulinarne. Ponadto, za wzorową postawę i dynamiczną pracę, otrzymały tytuł„Super drużyny”, przyznany przez Jury Techniczne, czuwające nad przebiegiem całości zmagań konkursowych.



Reprezentantki ZSZ upiekły deser sięgający XVII wiecznej tradycji, czyli staropolski piernik długodojrzewający przełożony masą z kaszy manny i bryndzy z musem z suski sechlońskiej w towarzystwie kaszebskiej maleny.

Honorowy patronat nad konkursem sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.



Receptura nie jest oryginalna, ponieważ organizator imprezy zastrzegł sobie prawa autorskie do przepisów na smakołyki biorące udział w zmaganiach. W tym, który przedstawiamy poniżej, zostały jednak wprowadzone tylko niewielkie zmiany, które nie zmienią smaku ciasta. Koniecznie wypróbujcie!

Składniki:

  • 45 g miodu naturalnego np. spadziowego
  • 45 g drobnego cukru kryształu
  • 30 g tłuszczu (20 g masła + 10 g smalcu)
  • 90 g mąki (55 g mąki pszennej + 35 g mąki żytniej)
  • jajko (M)
  • płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 10 ml mleka
  • szczypta soli
  • 5 g kakao
  • 5 g przyprawy do piernika
  • 10 g orzechów włoskich
  • 15 g skórki cytrynowej smażonej w cukrze

Dodatkowo na poncz do blatów:

  • 100 ml piwa + 50 g miodu spadziowego

Sposób wykonania:

Tłuszcz, miód naturalny oraz cukier podgrzać delikatnie i powoli mieszając, do temperatury maksymalnie 50 stopni – tylko do rozpuszczenia się składników na płynną masę. Odstawić do przestygnięcia i gdy masa będzie letnia – dodawać stopniowo: mąkę pszenną i żytnią, sodę rozpuszczoną w mleku, sól, przyprawę do piernika, jajko oraz kakao. Całość wyrobić, włożyć do glinianego naczynia wysypanego mąką pszenną i przykrytego lnianą ściereczką – pozostawić w chłodnym miejscu na 4 - 6 tygodni, aby dojrzewało.

Po tym czasie ponownie zarobić, dodając drobno pokrojone orzechy i osuszoną skórkę cytrynową, pokrojoną na drobną kostkę. Gdyby ciasto było za rzadkie dołożyć nieco mąki pszennej. Następnie formować blaciki, które przed pieczeniem i po pieczeniu posmarować przy pomocy pędzelka ponczem, czyli lekko podgrzanym piwem, w którym rozpuścić miód (rada z przepisu XVIII wiecznego na piernik toruński).

Piec w 170 stopniach przez 15 minut, a następnie owinąć lnianą ściereczką i odłożyć na 2 - 3 dni, aby zmiękły. Piernik można wykończyć poprzez przełożenie go powidłem śliwkowym lub marmoladą różaną oraz polewą kakaową.




Źródło: Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12