Tak wysoka frekwencja potwierdza pozytywne opinie uczestników o rozgrywanych w Beskidzie Niskim zawodach: kompaktowa, trudna technicznie trasa (3610 m), dobra organizacja i wspaniała atmosfera: to atuty imprezy organizowanej przez Automobilklub Biecki.
Lista zgłoszeń gwarantuje kibicom, zarówno tym, którzy w najbliższy weekend pojawią się w Małastowie koło Gorlic jak i tym, którzy śledzić będą zawody przed ekranami komputerów spore emocje.
W Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski zawodnicy klasyfikowani są w kategoriach (Kat. 1 – samochody z nadwoziem zamkniętym, Kat. 2 – samochody z nadwoziem otwartym, tzw. bolidy). W wyścigach na Magurę Małastowską startują wyłącznie auta Kat. 1. Dodatkowo zawodnicy klasyfikowani są w kategorii Narodowej (samochody z utraconą homologacją międzynarodową) i w GSMP Historycznych.
W Kat. 1 klasyfikacja przebiega w grupach, podzielonych dodatkowo na klasy, w zależności od parametrów samochodów i stosowanych w nich udoskonaleniach. System wydaje się być skomplikowany, ale zasada wyścigów górskich jest znacznie prostsza: kto szybszy, ten lepszy.
Od początku metodą na sukces wyścigów na Magurze Małastowskiej jest dobra współpraca z regionalnymi i lokalnymi samorządami. Tak jest i w tym roku, wyścig został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W organizację imprezy aktywnie włączyły się samorządy: Powiatu Gorlickiego, miasta Gorlice, gdzie tradycyjnie odbędą się piątkowe odbiory – techniczny i administracyjny) i Gminy Sękowa, na której terenie zawody się odbywają oraz Gmina Uście Gorlickie, Gmina Gorlice, Gmina Ropa, Gmina Biecz, Gmina Łużna.
Gratuluję organizatorowi – Automobilklubowi Bieckiemu – oraz wszystkim zaangażowanym w realizację 10. Wyścigu Górskiego „Magura Małastowska”. Cieszę się, że Województwo Małopolskie jest partnerem strategicznym kolejnej edycji Wyścigu. Wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć znakomicie wpisuje się w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska – mówi Witold Kozłowski.
Małopolska to wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu i to w najpiękniejszych sceneriach przyrody, ale również to arena wielu ważnych wydarzeń sportowych. Każdego roku w naszym Województwie odbywa się wiele imprez sportowych najwyższej rangi, które gromadzą sportowców światowego formatu, przyciągają kibiców, a tym samym są doskonałą formą promocji aktywności fizycznej oraz sportu. Dlatego cieszę się, że mogę powitać w naszym regionie wszystkich uczestników 10. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.
Na liście zgłoszeń pojawili się wszyscy kierowcy, którzy w tym sezonie walczyć będą o szarfy Mistrzów Polski, zarówno w klasyfikacji generalnej GSMP, jak i w poszczególnych klasach.
Jak zwykle najwięcej emocji przyniesie rywalizacja zawodników w najmocniejszych samochodach. Z numerem 1 zobaczymy Waldemara Kluzę, dysponującego najmocniejszym autem w stawce – ponad 1000 – konnym Mitsubishi Lancerem EVO AMS. Podobnie jak w dwóch poprzednich rundach GSMP, z utytułowanym mistrzem walkę o dziesiąte części sekundy stoczy agresywnie, ale skutecznie jeżdżący Grzegorz Rożalski, również dysponujący, Mitsubishi Lancerem.
W tym sezonie do Lancera przesiadł się także ubiegłoroczny wicemistrz Polski Sebastian Stec, który rok temu właśnie na Magurze Małastowskiej po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium rundy GSMP.
Wśród samochodów napędzanych na jedną oś kibice stawiają na reprezentanta drużyny gospodarzy z Automobilklubu Bieckiego Gabriela Kubita (Lotus Exige), który przez kilka sezonów nie miał sobie równych w tzw. ośce.
O utrzymanie tegorocznego prymatu w swoich klasach powalczą także:
Mariusz Biały (BMW E30S54, kl. 2b), powracający do wyścigów Radek Ćwięczek (Mitsubishi Lancer EVO X, kl. 3a), weteran Roman Baran (Mitsubishi Lancer, kl. 3b), Herbi (Mitsubishi Lancer, kl. 4a), Michał Zalewski (Honda Civic, kl. 5a), Grzegorz Kluza (Renault Clio 2 Sport, kl. 5b), kolejny weteran Janusz Jania (Honda Integra Type R, kl. 10b), Arkadiusz Borczyk (Honda Civic Vti, kl. 10c) oraz Tomasz Morawiec i Mariusz Borczyk, rywalizujący Fiatami 126p.
Sobotnia odsłona wyścigu, będąca 3. Rundą GSMP rozpocznie się o godz. 9 dwoma podjazdami treningowymi, po nich nastąpią dwa podjazdy wyścigowe, w niedzielę podjazdy 4. Rundy GSMP również rozpoczną się o godz. 9.
Na kibiców czekają podczas wyścigu liczne atrakcje dodatkowe, m.in. możliwość przelotu śmigłowcem, zaś dla najszybszych kierowców weekendu organizatorzy wraz z jednym ze sponsorów – przygotowali cenne nagrody rzeczowe – unikatowe zegarki. Sponsorem Głównym Wyścigu jest PKN ORLEN.
Utrudnienia w ruchu
Automobilklub Biecki informuje o zamknięciu drogi wojewódzkiej nr 977 na odcinku w miejscowości Małastów do miejscowości Gładyszów skrzyżowanie Gładyszów/Krzywa w dniach 17-18 czerwca 2023 roku od godziny 6 do 21 oraz drogi powiatowej nr 1492K od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 977 na odcinku 3200 metrów od dnia 17 czerwca 2023 roku od godz. 6 do dnia 18 czerwca 2023 roku do godz. 21.
Równocześnie informujemy, iż organizator zapewni mieszkańcom domów na terenie zamknięcia dróg dojazd do posesji w dniach trwania imprezy wydając przepustki wjazdowe. Przepustki w formie naklejki na samochód zostaną dostarczone przez organizatora na 4 dni przed planowanym startem Wyścigu.
Jednocześnie informujemy wszystkich mieszkańców, że na czas zamknięcia odcinka DW 977 wprowadzono następujące objazdy:
- z Gorlic do Koniecznej przez Szymbark, Ropę, Uście Gorlickie do Gładyszowa do DW 977
- z Pętnej, Wołowiec do Nowy Sącz – Gorlice, przez Krzywą, Gładyszów, Uście Gorlickie, Ropa do DK 28
- z Koniecznej do Gorlic, Nowego Sącza przez Gładyszów, Uście Gorlickie Ropa do DK 28
Materiał nadesłany: www.wyscigmagura.pl
Napisz komentarz
Komentarze