Gorlicki Magistrat prosi o kontakt wszystkich, którzy nie dopełnili jeszcze tego obowiązku:
W związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust. 3 ustawy Dz. U. z 2022, poz. 2519), która nałożyła od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce, obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków, zwracamy się z uprzejmą prośbą do Mieszkańców Miasta Gorlice, o niezwłoczne wypełnienie druku zgłoszenia oraz złożenie go do Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Prośba ta wynika z konieczności dokonania aktualizacji danych oraz dostosowania ich do obowiązujących przepisów prawa.
Druk można pobrać bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta UM w Gorlicach lub w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mienia, pok. 11B (UM Gorlice, Rynek 2). Można go znaleźć również na stronie gorlickiego urzędu w wersji do pobrania i wydrukowania.
Wypełnione zgłoszenie można dostarczyć do urzędu na wiele różnych sposobów:
- osobiście w biurze UM Gorlice
- pocztą na adres: Urząd Miejski w Gorlicach, ul. Rynek 2, 38-300 Gorlice,
- za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej: epuap.gov.pl Sprawa: Pismo ogólne podpisane profilem zaufanym.
Co się stanie jeśli nie zgłosimy szamba lub oczyszczalni?
Jeśli odpowiedniego zgłoszenia nie sporządzimy samodzielnie, to Urząd będzie musiał sam zebrać wymagane dane. To będzie zaś wiązało się z dokonaniem kontroli na terenie naszej posesji. Kontrola będzie dokonana w takim przypadku w zakresie posiadanego zbiornika na nieczystości ciekłe/przydomowej oczyszczalni ścieków.
Miasto przypomina także, że:
(...) zgodnie z obowiązującymi przepisami ww. ustawy, właściciele nieruchomości są obowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej – do wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.
Do dokonywania regularnych wywozów nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni muszą być zatrudnione profesjonalne firmy posiadające uprawnienia w tym zakresie. Co więcej, właściciele nieruchomości mają obowiązek zachowania dokumentacji potwierdzającej wykonanie tego typu usług. Dokumentami tymi są: umowa zawarta z dostawcą w/w usługi i/lub dowód wniesienia opłaty za wykonane usługi asenizacyjne, dzięki którym będzie można potwierdzić systematyczność opróżniania zbiorników.
Powyższa dokumentacja powinna być okazywana na każde wezwanie organu kontrolującego, przy czym zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek prowadzić ww. kontrole co najmniej raz na dwa lata.
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze