Spotkanie, które odbyło się we wtorek było następstwem zapowiadanego już w październiku spotkania >>>Mieszkańcy naradzali się z policjantami. Są problemy, czas znaleźć rozwiązania
W czym problem?
Mimo, że jesienią ubiegłego roku w obrębie ścieżki pieszo-rowerowej trwał remont, mieszkańcy i policjanci spotkali się, by porozmawiać o problemie dewastacji i zagrożeń bezpieczeństwa, które zdarzały się w jej bezpośrednim otoczeniu. Mowa tu nie tylko o niszczeniu infrastruktury przeznaczonej do wypoczynku i relaksu na trasie. Problemem było też agresywne i wulgarne zachowanie osób, które upodobały sobie teren przylegający do ścieżki oraz zaśmiecanie tego terenu.
By uniknąć tego typu działań policjanci pojawili się jesienią w Ropicy Polskiej i rozmawiali z mieszkańcami, którzy zgłaszali swoje pomysły na rozwiązanie opisywanych trudności. Chociaż ścieżka nie była wówczas czynna, celem było jak najlepsze poznanie problemów, które pojawiały się wcześniej i dostosowanie działań, by podobne sytuacje nie zdarzały się w przyszłości.
We wtorek odbyła się społeczna debata ewaluacyjna, w czasie której organizatorzy: funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach przedstawili podjęte w ostatnich miesiącach działania i poinformowali o ich efektach.
W Ropicy Polskiej pojawił się zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach st. asp. Ryszard Irzyk i Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Marcin Kulewicz. W debacie uczestniczył także dzielnicowy Ropicy Polskiej mł. asp. Grzegorz Szymański i asystent Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gorlicach st. asp. Marcin Urbanowski.
W debacie wzięli udział także lokali mieszkańcy, przedstawiciele lokalnego samorządu i dyrekcja szkoły podstawowej.
Działania przyniosły dobry efekty
W czasie debaty policjanci opowiedzieli o działaniach, które nasi mundurowi podejmowali w rejonie ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej m.in. prze z Ropicę Polską. Podsumowano także działania podejmowane w tym obszarze przez lokalny samorząd od października (po pierwszej debacie z mieszkańcami o problemie).
W tamtym czasie odnotowywano w regionie liczne sytuacje związane z łamaniem przepisów porządkowych i drogowych. Niestety, pojawiały się także sytuacje określane jako przejawy demoralizacji nieletnich.
Wszystkie zaplanowane działa związane z bezpieczeństwem w rejonie ścieżki pieszo-rowerowej udało się zrealizować, co przyniosło wymierny efekt w postaci znacznego ograniczenia interwencji w tym rejonie.
Policjanci podkreślają jednak, że to nie koniec działań w tym rejonie:
Uwzględniając oczekiwania i potrzeby mieszkańców, Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach w dalszym ciągu będzie systematycznie prowadzić działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym rejonie.
Ważnym elementem spotkania było przypomnienie o możliwości zgłaszania wszelkich dostrzeżonych problemów na Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To elektroniczny system, który w kilka sekund pozwala nam nałożyć na wybrane miejsce informację o dostrzeżonym problemie bądź zagrożeniu. Dzięki tej stronie internetowej możemy szybko i anonimowo przekazać policjantom wiadomość o tym, że coś niewłaściwego dzieje się w konkretnym miejscu. Ci, niezwłocznie po odebraniu komunikatu z systemu podejmą interwencję w danym miejscu.
Więcej informacji o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziecie w tekście >>>Czego nie cierpią Gorliczanie? Najczęstsze zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Spotkanie w Ropicy Polskiej było częścią cyklu debat Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Projekt ten zakłada zwiększenie bezpośredniej współpracy między przedstawicielami prawa, a mieszkańcami, którzy mają konkretne problemy i chcieliby ich rozwiązania.
O planowanej debacie informowaliśmy w tekście >>>Ropica Polska. Przyjdź porozmawiać o dewastacjachŹródło info: KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze