Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Policyjna akcja EDWARD. Byliśmy z mundurowymi na patrolu

Podziel się
Oceń

Wczoraj (21 września) nasi policjanci brali udział w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych. Zgodzili się, byśmy przy tej okazji mogli bliżej przyjrzeć się ich pracy.


Wczorajsza pogoda nie sprzyjała pomiarom prędkości, ale prawda jest też taka, że równocześnie nie zachęcała do łamania ograniczeń. Policjanci przyznają, że taka aura sprawia, iż kierujący ścigają nogę z gazu. Zresztą akcja EDWARD nie polega jedynie na „łapaniu” kierowców przekraczających dozwoloną prędkość – chodziło bardziej o wzmożone kontrole, zwracanie uwagi na zapięte pasy, włączone światła czy trzeźwość.




Akcja promuje „wizję zero”, czyli zero śmiertelnych wypadków na naszych drogach. Wszyscy nasi policjanci ruchu drogowego patrolowali więc powiat – powiedział w rozmowie z nami aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Mundurowi od wczesnych godzin kontrolowali kierowców. Ci, z którymi wybraliśmy się na patrol, wręczali mandaty między innymi za niestosowanie się do znaków, za nieprawidłowe wyprzedzanie i nieprawidłowe oświetlenie lub niestosowanie go wcale.

Standardowa kontrola trwa około dziesięciu minut. W tym czasie kierowcy nie tylko zostaje przedstawiony powód zatrzymania i wysokość ewentualnego mandatu. Policjanci sprawdzają jego stan trzeźwości, a także liczbę punktów, które ma na swoim koncie, uprawnienia do kierowania… Procedura w radiowozie jest wieloetapowa.

Oczywiście nie każdy zatrzymany kierowca dostaje mandat, nawet jeśli popełnił jakieś wykroczenie.

Kiedy drogówka wręcza upomnienie, kierujący zazwyczaj jest zdziwiony, dopytuje o mandat, a przecież upomnienie to też forma kary – wyjaśnia rzecznik Szczepanek.

Tak było w przypadku kobiety, która wczoraj została zatrzymana za niewłączone światła, dostała pouczenie. Dlaczego? Bo jej „konto” było czyste, wyraziła skruchę i chęć poprawy.

Nasz patrol z policjantami zakończyła kolizja na ulicy Krakowskiej w Gorlicach.

Kierowca volkswagena najechał na tył opla. Nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu. Podróż zakończyła się dla niego 220 zł mandatem i punktami karnymi – mówi rzecznik.

Sprawca kolizji przyznał się do winy, nie próbował się tłumaczyć, więc cała procedura nie trwała długo. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo nawet w czasie jednej z kontroli, przy której byliśmy obecni, kierowca  stawiał opór, próbował się kłócić, walczyć z mundurowymi na argumenty. Niestety taka postawa niczego dobrego nie może przynieść.

Główne przyczyny wypadków drogowych pozostają od lat niezmienne, to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych – na to wszystko zwracaliśmy wczoraj szczególną uwagę, ale prawda jest taka, że każdego dnia policjanci ruchu drogowego ujawniają podobne wykroczenia – mówi Szczepanek.

Dziękujemy kierownictwu Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach za możliwość udziału w patrolu, a sierżantom sztabowym Pawłowi Niemasikowi i Sławomirowi Jasnosowi za wyrozumiałość i merytoryczną pomoc w zrealizowaniu materiału.


 




 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Inspektor 24.09.2017 16:46
Sklepy powinni tracić automatycznie zezwolenia na alkohol gdy będzie świadek że sprzedają alkohol osobą pijanym i uzależnionym od alkoholu.

oko 24.09.2017 16:41
Brakuje Gorlickich obwodnic i dlatego są kolizje.

adam1 23.09.2017 15:54
Moim zdaniem główna przyczyna wypadków jest zupełnie inna: brak odpowiednich dróg. Drogi są wąskie, ciasne , pełne zakrętów, źle wyprofilowane, brakuje dodatkowych pasów ruchu, bezkolizyjnych skrzyżowań. Podczas remontów i przebudowy odcinków dróg nikt nie pomyślał o dodatkowych ścieżkach lub pasach ruchu dla rowerów. Drogi stają sie coraz węższe, powstaja nowe wysepki, mury i inne utrudnienia dla kierujacych. Samochody sprowadzane z zagranicy są przystosowane do zachodnich autostrad a nie do naszych dróg i dlatego są wypadki. Żadne kontrole policyjne, mandaty, upomnienia tego nie zmienią. Żadna akcja "Edward", "Franek"czy "Józek" nie pomoże, jest tylko okazją do podreperowania budzetu państwa z uzyskanych mandatów.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel