Właściwości lecznicze miodu
Miód stosowany jest nie tylko w branży spożywczej, leczniczej i kosmetycznej, ale również w wielu innych. Jednak w trzech wymienionych wyżej jest najbardziej znany ze swojego działania. Przede wszystkim obniża ciśnienie tętnicze krwi, wzmacnia odporność, wspomaga leczenie przeziębienia i daje ukojenie w przypadku silnego bólu gardła. Dodatkowo ma dobry wpływ na dolegliwości związane z układem trawiennym, mianowicie leczy wrzody żołądka i likwiduje objawy biegunki. Doskonale wpływa również na zdrowie psychiczne – ma działanie uspokajające i nasenne.
Rodzaje miodu i ich działanie
Miód spadziowy – który ma najmniej słodki smak ze wszystkich rodzajów miodu. Charakterystyczna dla niego jest również lekko zielonkawa barwa. Mód uzyskiwany jest z substancji z drzew i krzewów, która nazywana jest spadzią. Gatunkami, z których powstaje mód spadziowy są lipy, brzozy, wierzby, świerki, sosny, jodły, klony i dęby. Miód ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego stosowany jest najczęściej w medycynie, a w szczególności jako składnik leków na ból gardła, kaszel i usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych ale także jako składnik leków na koncentrację i pamięć jak https://www.allecco.pl/pamiec-i-koncentracja.html.
Miód gryczany – wyróżnia się lekko ostrym smakiem, a także kolorem. Ciemno-brązowa barwa przypominająca nieco bursztyn ma płynną konsystencję. Miód stosowany jest jako wspomagacz przy leczeniu chorób układu krwionośnego, dlatego że jego działanie polega na wzmacnianiu i oczyszczaniu naczyń krwionośnych. Miód gryczany powstaje z nektaru kwiatów gryki i posiada w sobie rutynę, czyli składnik który przyśpiesza gojenie się ran, wspomaga sprawną pracę mózgu, a także koi nerwy.
Miód wielokwiatowy – charakteryzuje się słodkim smakiem, jasno-żółtą barwą oraz płynną konsystencją. Powstaje z kwiatów, które kwitną sezonie letnim, a dokładniej w czerwcu i lipcu. Doskonale wpływa na pracę serca – reguluje ciśnienie. Wykorzystywany jest również podczas leczenia przeziębienia i zapalenia gardła oraz innych stanów zapalnych dróg oddechowych. Dodaje energii i poprawia samopoczucie minimalizując uczucie stresu i zdenerwowania.
Napisz komentarz
Komentarze