Jeszcze kilka lat temu z masztu Emitela na Górze Cmentarnej w Gorlicach emitowana była tylko telewizja.
Rok temu powołano do życia klub gorlickich krótkofalowców o nazwie SP9KGR. Już na początku swojej działalności założyciele i członkowie klubu postanowili nie zamykać się tylko w czterech klubowych ścianach, ale zrobić coś też dla innych krótkofalowców. Zrodził się więc pomysł budowy lokalnego przemiennika w zakresie fal ultrakrótkich w systemie cyfrowym DMR.
Ale zaraz, zaraz.... Po co przemiennik, dla kogo i komu ma służyć?
Zacznijmy od początku. Przemiennik w swojej podstawowej konfiguracji zapewnia zwiększenie zasięgu ręcznych i stacjonarnych radiotelefonów, których zasięg w otwartej przestrzeni sięga kilka, a nawet kilkanaście kilometrów w zależności od lokalizacji korespondentów.
Co innego jeśli taki nadajnik znajdzie się na szczycie góry, wtedy zasięg zwiększa się wielokrotnie i może sięgać nawet kilkuset km w zależności od lokalizacji przemiennika. Dobrym tego przykładem są przemienniki na górze Przehyba, które słychać nawet w Warszawie.
Gorlice do tej pory nie miały własnego przemiennika i lokalni krótkofalowcy musieli korzystać z przemienników w Jaśle, Tarnowie, czy też Krynicy. Ale na tym nie koniec, współczesne przemienniki cyfrowe są również połączone z siecią internetową, co umożliwia połączenie się z innym takim przemiennikiem na całym świecie.
Istnieje więc możliwość, że łącząc się z naszym gorlickim przemiennikiem o znaku SR9GR będziemy mieli możliwość porozmawiania z innym krótkofalowcem np. w Australii czy też Kanadzie. Przemiennik będzie również w sieci EmCom-Polska, która zapewnia alternatywną łączność na wypadek, gdy zawiodą inne systemy łączności. To jednak nie wszystko. Równolegle będzie pracować (już pracuje!) przemiennik APRS (Automatic Position Reporting System). Jest to system, który umożliwia przesyłanie ramek z informacją o położeniu mobilnych stacji radiowych wyposażonych w ten system komunikacji.
Stacje te można śledzić na bieżąco na mapie, co również wpisuje się w sieć łączności kryzysowej. Zainteresowani mogą zaglądnąć na stronę https://aprs.fi i zobaczyć, co dzieje się w ich okolicy lub innym dowolnym miejscu w Polsce i na świecie.
Montażu anteny dokonali koledzy z zaprzyjaźnionego klubu SP9RNS z Nowego Sącza, dla których jest to już kolejna instalacja, za co składamy im serdeczne podziękowania, gdyż bez ich bezinteresownej pomocy montaż na pewno by nie przebiegł tak sprawnie.
Wszystkich zainteresowanych łącznościami na falach eteru zapraszamy do siedziby klubu SP9KGR przy ul Okulickiego 2 w Gorlicach w środy i piątki od godziny 17.
Napisz komentarz
Komentarze