Przełoży się to na korzystniejsze warunki do rozwoju chmur opadowo-burzowych w południowo wschodniej Polsce. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz w piątkowe popołudnie przypadnie na obszar Podkarpacia, a zwłaszcza wschodnią i południowo wschodnią część wspomnianego województwa.
W naszym rejonie również może dość do rozwoju komórek burzowych, lecz ich powstawaniu może utrudniać u nas możliwy większy niedosyt wilgoci na wysokości mniej więcej 3 km nad ziemią. Taki scenariusz zakłada choćby model GFS, który wylicza też niższą wartość punktu rosy, o którym wspominałem 2 dni temu.
Mimo to burze i tak mogą powstać, o ile niedosyt nie będzie za duży. Poszczególne komórki burzowe z reguły nie będą miały tendencji do łączenia się w większe układy, a na ich trasie moglibyśmy się spodziewać głównie intensywnych opadów deszczu.
Zachmurzenie będzie dziś duże lub umiarkowane. Ewentualne rozpogodzenia we wcześniejszej fazie dnia także sprzyjałyby powstawaniu burz.
Temperatura maksymalna osiągnie lub nieznacznie przekroczy granice 20 stopni w północnej części powiatu, w południowej 18 stopni. Wiatr w porywach będzie słaby lub umiarkowany z północnego zachodu. Mocniejszy byłby jedynie podczas przejścia ewentualnej burzy.
Z kolei weekend zapowiada się na stabilny pod kątem pogody bez rozwoju chmur opadowo-burzowych u nas.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze