Korzystne warunki do rozwoju konwekcji umożliwią rozwój chmur opadowo-burzowych, które mogą pojawić się też w naszym rejonie. Nadal będzie napływała przyjemnie ciepła masa powietrza.
Poszczególne komórki burzowe będą powstawały w warunkach umiarkowanego wzrostu chwiejności termodynamicznej. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji według wyliczeń modeli może zbliżyć się do granicy 1000 J/Kg, z kolei parametr LI osiągnie około -3 stopnie.
Największa szansa na rozwój burz przypadnie na województwo śląskie oraz zachodnią część Małopolski. W naszym rejonie rozwój chmur może blokować możliwy niedosyt w dolnej troposferze, który jest wyliczany przez niektóre z wiązek modeli.
Mimo to komórki burzowe u nas także mogą wystąpić, choć mogą być w znacznie osłabionej formie. Nie można też wykluczyć scenariusza, że cały dzień będzie spokojny.
Wszystko to będzie zależało od wielkości potencjalnego niedosytu. Jeżeli niedosyt będzie wyższy to wówczas może być nawet spokojnie pomimo dość dobrych warunków oraz bliskości frontu.
W szczególności jeden z modeli wylicza bardzo słabe warunki pod kątem wilgotności, o czym świadczy głównie prognozowany punkt rosy na poziomie 9 stopni po południu. Czas pokaże, czy będziemy mieli do czynienia z aż tak dużą blokadą rozwoju burz przez niską wilgotność.
Zachmurzenie w ciągu dnia będzie przeważnie umiarkowane. Najmniejsze będzie rano.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 24 stopni w północnej części powiatu, w południowej 22 stopnie.
Wiatr będzie słaby lub umiarkowany z południa. Jedynie podczas ewentualnych burz będzie silniejszy.
Miłego dnia!
Pierwsza grafika przedstawia wyliczenia modelu ICON. W przypadku sprawdzenia tej wersji rozwój burz zostanie zablokowany w całym rejonie.

Bardziej optymistyczna pod tym kątem jest wersja GFS, która przewiduje wyższy punkt rosy o około 4 stopnie.

Napisz komentarz
Komentarze