Napływająca masa powietrza jednak nadal będzie dość wilgotna, a wzrost niestabilności w połączeniu z wyższą temperaturą powietrza będzie napędzał lokalną konwekcję w południowej Polsce. Zachmurzenie u nas w ciągu dnia będzie duże lub umiarkowane. Największa szansa na rozpogodzenia będzie wczesnym popołudniem.
Z kolei w drugiej części dnia podwyższona niestabilność w połączeniu z m.in. większym dziennym ogrzaniem dolnej troposfery może umożliwić rozwój komórek burzowych, które niewykluczone, że przejdą też przez nasze okolice.
Warunki w sobotnie popołudnie na ogół będą sprzyjały powstawaniu izolowanych chmur opadowo-burzowych, na których trasie głównym zagrożeniem byłyby intensywne opady deszczu.
Największa szansa na powstanie burz będzie w centralnej Małopolsce, lecz nie można wykluczyć przejścia chmur też przez nasz rejon. Poszczególne chmury będą cechowały się sporą lokalnością, więc nie da się przewidzieć dokładnej trasy danej chmury w sytuacji, gdy jeszcze nie powstała.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 21 stopni w północnej części powiatu, w południowej 19. Wiatr w porywach będzie umiarkowany lub dość silny ze wschodu.
Warto w tym miejscu dodać, że szacowana wartość dostępnej energii przez model GFS może też być przeszacowana. Inne wyliczenia modeli nie są aż tak optymistyczne pod kątem warunków do rozwoju chmur opadowo-burzowych.

Napisz komentarz
Komentarze