Kopernik był..!
Na banknotach zwyczajowo umieszczane są wizerunki naprawdę niezwykłych ludzi, a Mikołaj Kopernik z pewnością może być zaliczony do ich grona. Czy pamiętacie, jaki nominał miał banknot z podobizną Mikołaja Kopernika? Jeśli nie, to odwiedzenie poświęconej mu wystawy może być świetnym sposobem na odświeżenie pamięci i uczczenie roku 2023: roku Mikołaja Kopernika.
Wiersz o tym, co było jego największym odkryciem, znają nawet małe dzieci. O tym, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię dowiadują się najmłodsi odwiedzający ostatnio Dwór Karwacjanów.W końcu ktoś, kogo imieniem nazwano kwiat i firmę produkującą słodycze, musiał być wielkim odkrywcą!
Dzieci już wiedzą, a starsi?
Czy znacie wszystkie profesje, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik? Kim był z wykształcenia i jak przyjęto heliocentryczną koncepcję budowy Układu Słonecznego? Co do zasług Mikołaja Kopernika nie ma wątpliwości, a wystawa poświęcona jego życiu i spuściźnie może zainteresować wielu z Was: pasjonatów historii, gwiazd, ale i kartofilów czy filatelistów. Na planszach znajdziecie bowiem nie tylko opowieści o Koperniku i współczesnych naukowcach kontynuujących jego pracę. Zobaczycie astrolabium i przedmioty, które powstały w celu upamiętnienia wybitnego Polaka.
O tym i o wielu ciekawostkach z jego życia dowiecie się właśnie z wystawy, która jeszcze przez pewien czas będzie dostępna w Gorlicach.
Dwóch wielkich Polaków, których wiele łączy
Co ciekawe, jednocześnie w Galerii można oglądać drugą prezentację. Wystawa dostępna w sali im. B. Świeykowskiego (na piętrze) poświęcona jest osobie Jana Pawła II w obiektywie Adama Bujaka. Prezentowane fotografie są niezwykle ciekawe, ponieważ oglądając wystawę możemy znaleźć pretekst do rozmowy o tym, jak działał i na czym skupiał się w swojej pracy papież-Polak.
Ujęte na wybranych fotografiach sytuacje pokazują, że Jan Paweł II cieszył się nie tylko ogromną popularnością, ale sam również bardzo cieszył się ze spotkań z Rodakami.
Portrety zaprezentowane na wystawie nie są tylko obrazkami poważnego, starszego, pogrążonego w zadumie człowieka, ale wydają się pokazywać przede wszystkim człowieka pogodnego, patrzącego na świat z wiarą i nadzieją. Miłość, którą obdarzał ludzi i Boga doskonale ukazuje wiele zdjęć. Wiele zdjęć pokazuje Karola Wojtyłę i młodego papieża Jana Pawła II w pierwszych latach posługi papieskiej.
Jednym z najciekawszych może wydawać się zdjęcie prezentujące morze parasolek, które utrwalił na zdjęciach Adam Bujak. Świetnie oddaje ono atmosferę spotkań z papieżem, na które Polacy przybywali licznie, nawet w niepogodę. Wszystko z nadzieją, że choć przez ułamek sekundy, na własne oczy zobaczą papieża, że choć jedno zdanie z jego homilii pozostanie z nimi do końca życia.
To obraz spotkań, których dziś już nie ma.
Podobnych zdjęć, które wyrażają więcej niż tysiąc słów znajdziecie na tej wystawie wiele. Każde może otwierać oddzielny rozdział rozmowy: o osobie, o dokonaniach, o przekonaniach, o ludziach.
Jeśli chcecie zobaczyć obydwie wystawy, warto się pospieszyć, ponieważ już niedługo kolejne wernisaże!
Napisz komentarz
Komentarze