W miniony wtorek (16 maja) sądeccy policjanci otrzymali ponownie wiele informacji od mieszkańców Sądecczyzny, którzy zgłaszali nowe próby wyłudzenia pieniędzy od starszych mieszkańców. Zgłaszający problem nie dali się jednak nabrać oszustom, ale o aktywności nieuczciwych osób poinformowali mundurowych, którzy niezwłocznie przekazali tę informację.
Funkcjonariusze ponownie zwracają się z apelem do seniorów i osób bliskich. Proszą o rozwagę i zachęcają do rozmowy z bliskimi o metodach stosowanych przez oszustów.
Jakie metody próbowali wykorzystać oszuści?
Dzwoniący ostatnio oszuści próbowali wyłudzić pieniądze podając się za pracowników poczty, a w dalszej części rozmowy za mundurowych. Znane są już różne warianty oszustwa, w których najczęściej pojawia się motyw zagrożenia środków na koncie oraz konieczność niezwłocznego ich wybrania w celu ochrony przed złodziejami. Po wybraniu gotówki z kasy dochodzi zwykle do jej przekazania anonimowej osobie podającej się np. za policjanta.
Drugi, często wykorzystywany przez oszustów sposób na wyłudzenie pieniędzy jest podobny, ponieważ bazuje na silnych emocjach i wywołaniu wrażenia pilnego, szybkiego podjęcia działania. Chodzi oczywiście o metodę na wnuczka, w której oszuści wykonują telefon na początku podstawiają do rozmowy osobę, która płacząc i krzycząc informuje starszą osobę o tym, że jest jej córką/synem i właśnie spowodowała poważny wypadek. W takiej sytuacji seniorzy często dawali się nabrać osobom, które przejmowały potem słuchawkę i już podając się za funkcjonariuszy policji, wmawiały starszym osobom, że odpowiednio szybka wpłata pieniędzy pozwoli rzekomej córze/synowi uniknąć więzienia.
Straty, które poniosły starsze osoby w związku z tego typu wyłudzeniami były ogromne. Niejednokrotnie opisywaliśmy sytuacje z najbliższych nam okolic, w których łupem oszustów padało jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Policjant nigdy nie zażąda od Was pieniędzy
Opisane powyżej mechanizmy ochrony pieniędzy czy wykupienia się przed aresztowaniem po prostu nie istnieją. Policjanci podkreślają też jeszcze jedną rzecz:
(...) w momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta czy prokuratora, pracownika instytucji, będzie żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
To ogólne, ale bardzo ważne zastrzeżenie, ponieważ jest uniwersalną prostą poradą, która pozwala skutecznie przeciwstawić się większości wariantów oszustów, których celem są starsze osoby.
Policjanci dodają:
Nie działajmy pochopnie – jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.
Wystarczy przerwać rozmowę, która wydaje nam się podejrzana i samodzielnie zadzwonić pod numer alarmowy 112. Wtedy będziemy mieć jasność co do tego, że najprawdopodobniej właśnie udało nam się uniknąć bardzo poważnego zagrożenia.
Źródło info: KMP Nowy Sącz
Napisz komentarz
Komentarze