W naszym rejonie na poprawę pogody przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Przez większą część czwartku możemy spodziewać się u nas występowania opadów deszczu, choć największa szansa na deszcz będzie w pierwszej części dnia. Opad wraz z upływem czasu będzie miał jednak mniejszą intensywność. Najwyższa była ona podczas nocy ze środy na czwartek.
Adwekcja zimniejszej masy powietrza w połączeniu z obecnością grubego warstwowego zachmurzenia nie będzie sprzyjała większemu ogrzaniu warstwy granicznej, przez co czwartek będzie zimny, żeby nie powiedzieć bardzo zimny, biorąc pod uwagę obecny okres roku. Temperatura maksymalna osiągnie granice średnio 6-8 stopni w całym rejonie, co będzie oznaczało występowanie aż około 12-stopniowej ujemnej anomalii w odniesieniu do normy wieloletniej. Jest to imponująca wartość, z którą rzadko mamy do czynienia.
Odczucie ciepła dodatkowo będzie obniżał umiarkowany lub dość silny wiatr z północnego zachodu. Przez to odczuwalna temperatura w południowej części powiatu po południu może nieznacznie przekraczać granice 0.
Przed nami zimny i deszczowy czwartek. Osobiście radzę wyciągnąć z szafy ciepłe ubrania, w tym czapki na uszy. Na szczęście nie będziemy musieć się z nimi na dłużej borykać, ponieważ piątek przyniesie nam ocieplenie, a sam weekend będzie znacznie cieplejszy od czwartku.

Środa zgodnie z prognozami była deszczowym dniem, do czego przyczyniło się oddziaływanie strefy frontu atmosferycznego, który z kolei jest powiązany z niżem o rodowodzie śródziemnomorskim.
Stacja IMGW w Gorlicach wczoraj (17 maja) od godz. 0 do 18 CEST zmierzyła łączną sumę opadu o wartości 26,3 mm. Do końca środy była ona jeszcze wyższa, ponieważ opady deszczu występowały również w kolejnych godzinach. Padać u nas będzie także dziś, we czwartek.
Obfite opady deszczu spowodowały wzrost stan wód w rzekach. Na Śląsku stan ostrzegawczy osiągnęła choćby rzeka Kłodnica. Ponadto we wschodniej części Podkarpacia mamy w chwili obecnej do czynienia z aktywniejszą komórką burzową, która na swojej trasie generuje przede wszystkim obfite opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze