Akcja „Łączą nas drzewa” została przeprowadzona w poniedziałkowe południe na terenie Przełęczy Małastowskiej. To kampania, która ma przypominać o tym, że rola drzew w ekosystemie jest kluczowa. Jednocześnie praca nad tworzeniem pięknego, zdrowego drzewostanu zajmuje lata. Jedno pokolenie sadzi rośliny dla przyszłych pokoleń. To wyraz naszej odpowiedzialności za los osób, które urodzą się dopiero w przyszłości i dopiero za kilkadziesiąt lat będą mogły docenić podejmowane teraz działania.
Las został zasadzony w pobliżu cmentarza wojskowego nr 60 z czasów I wojny światowej. Miejsce to wybrano ze względu na jego dostępność: nieopodal biegnie droga główna, która jest kluczową trasą prowadzącą do granicy Państwa. Las pamięci usytuowany na wysokości ok. 650 m n.p.m ma mieć ok 0,3 ha. To przestrzeń, w której ma się znaleźć około 1400 sadzonek drzew.
Jak wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie:
Tutaj - na gruntach porolnych - nasi poprzednicy, gorliccy leśnicy, posadzili las w pierwszych latach po II wojnie światowej. Obecne, kolejne pokolenie leśników kontynuuje dzieło poprzedników - trwa przebudowa drzewostanów.
Jednocześnie informuje o charakterze przyszłego lasu, którego wzrost właśnie zainicjowano:
(...) Ze względu na charakter siedliska, występowanie gleby brunatnej kwaśnej posadzimy drzewa trzech gatunków: jodły, jaworu, lipy. Tym drzewom będzie się tutaj bardzo dobrze rosło i za kilkadziesiąt lat nasi następcy ujrzą tutaj las bogaty gatunkowo, zróżnicowany pod względem biocenotycznym, z przewagą lasu jodłowego z domieszką sadzonych dziś gatunków.
Taki układ gatunkowy da nam piękny, zróżnicowany w strukturze pionowej i poziomej las (różne wysokości drzew), bezpieczny pod względem sanitarnym, tj. odporny na zagrożenia biotyczne (gradacje owadów, działanie patogenów grzybów) i abiotyczne (opady, temperatura, wiatry).
Poza samą troską o zalesianie terenu naszej małej ojczyzny, leśnicy postanowili aktywnie zadziałać na rzecz troski o pamięć pokoleń. Stąd też, tegoroczna akcja „Łączą nas drzewa” odbyła się pod hasłem Sadzimy lasy pamięci Jana Pawła II.
Las położony na terenie Przełęczy Małastowskiej to czwarty tego typu obszar. Lasy zasadzone ku pamięci papieża-Polaka rosną już na terenie nadleśnictw Stary Sącz, Krościenko, Limanowa.
Jak piszą na swojej stronie organizatorzy, Nadleśnictwo Gorlice:
W czasie, gdy nawet najszlachetniejsza praca poddawana jest w wątpliwość, a wszelkie idee są kwestionowane i wykorzystywane jako broń, leśnicy stają w obronie tradycji i wartości jakie od lat przyświecają ich działalności.
Jak mawiał Jan Paweł II: zło dobrem zwyciężaj.
Sadząc las imienia papieża-Polaka, leśnicy chcieli przypomnieć o zasługach tej osoby dla tworzenia naszej historii współczesnej, dla utrwalania naszych tradycji i kultury w czasie, gdy postać papieża stawiana jest w świetle ostrej krytyki. Papież niejednokrotnie ukazywany był na tle przyrody. Kochał wędrówki górskie, a troskę o środowisko przyrodnicze traktował jako jeden z ważnych elementów odpowiedzialności człowieka za powierzony mu świat. Sadzenie lasu ma być sposobem na upamiętnienie papieża, a jednocześnie formą stworzenia trwałego i bardzo pożytecznego pomnika pamięci Jana Pawła II. To także wyraz odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.
W poniedziałkową akcję włączyło się bardzo wiele osób, m.in.:
- Edward Siarka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji sadzenia „Lasów pamięci Jana Pawła II” we wszystkich nadleśnictwach w Polsce,
- Paweł Szczygieł - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie,
- Wiktor Durlak - Sentor RP,
- Barbara Bartuś - Poseł na Sejm RP
- dr Marta Przewor - w-ce Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Las sadzili także przedstawiciele samorządów z naszego regionu, duchowni, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji społecznych, w tym harcerze, przedstawiciele różnych związków, zgrupowań, dzieci i młodzież okolicznych szkół. Akcja miała charakter społeczny i włączyło się w nią bardzo wiele podmiotów.
Całość wydarzenia miała też ważny wymiar historyczny. Na Przełęczy Małastowskiej, w miejscu, gdzie za kilkadziesiąt lat ma wznieść się nowy las, odbyła się jedna z najbardziej krwawych walk bitwy Gorlickiej. Na przełęczy spotkały się armie rosyjska, pruska i austro-węgierska. Polacy ginęli w każdej z nich. Pamięć o tamtych czasach uczczono modlitwą oraz w sposób widoczny: składając na pobliskim cmentarzu symboliczne wiązanki kwiatów.
Źródło info: Nadleśnictwo Gorlice, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie
Napisz komentarz
Komentarze