Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Tajemniczy klient testował sumienność sprzedawców w punktach sprzedaży alkoholu w Gorlicach

Podziel się
Oceń

W kwietniu tego roku, na zlecenie Burmistrza, na terenie Miasta Gorlice przeprowadzone zostało badanie „Tajemniczy klient”, a także szkolenie terenowe „Odpowiedzialny Sprzedawca”. Dokonano także audytu punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Tajemniczy klient testował sumienność sprzedawców w punktach sprzedaży alkoholu w Gorlicach

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

O przeprowadzonych akcjach i szkoleniach poinformował UM w Gorlicach. 

Zdaniem lekarzy i psychologów, nawet niewielkie ilości alkoholu – niegroźne dla dorosłych – mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko rozwoju biologicznego, ale również procesów rozwojem uczuciowym – w wieku kilkunastu lat, budują się fundamenty umysłu i osobowości. 

Oszołomienie alkoholem dostarcza fałszywych informacji i drogowskazów. Alkohol zaburza zdolność uczenia się – w związku z czym zbyt wczesne rozpoczynanie picia staje się bardzo często przyczyną trudności i niepowodzeń w nauce. 

Wywołując sztuczne stany emocjonalne alkohol powoduje hamowanie rozwoju emocjonalnego i opóźnienie dojrzewania nastolatków. Młody człowiek uczy się wiązać swoje przyjemne stany z alkoholem, a nie z konkretnymi wydarzeniami życiowymi i w ten sposób oddala się od rzeczywistości. Ilość spożycia alkoholu przez młodych ludzi determinuje  w przyszłości ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

 

Picie alkoholu przez młodych ludzi powoduje także bezpośrednie szkody indywidualne i  społeczne – jest  przyczyną ryzykownych zachowań. Jak pokazują dane statystyczne, wzrasta liczba nieletnich sprawców, a także nieletnich ofiar przestępstw. W związku ze słabo ukształtowaną strukturą układu nerwowego, młodzi ludzie cechują się słabszą tolerancją na alkohol. Powoduje to, że nawet niewielkie dawki mogą wywołać niekontrolowane zachowania. Szybsza jest także droga do uzależnienia się. Jak twierdzą eksperci, alkohol jest główną przyczyną zgonów i inwalidztwa u osób w wieku 15-21 lat, znacznie przewyższając pod tym względem szkody związane z narkotykami.

Zgodnie z zapisem Europejskiej Deklaracji WHO w sprawie Alkoholu (The European Charter on Alcohol) przyjętej przez wszystkie kraje europejskie w Paryżu w grudniu 1995 roku „wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania w środowisku zabezpieczonym przed promowaniem napojów alkoholowych”.

 

Tajemniczy klient

W celu zachowania obiektywizmu, badanie wykonała firma zewnętrzna. „Tajemniczym klientem” była osoba, która w tym roku ukończyła 18 rok życia, lecz jej wygląd budził wątpliwości co do pełnoletności, natomiast szkolenie oraz audyt zrealizował trener koordynujący całość działania.

Do badania zgłoszono 18 punktów sprzedaży napojów alkoholowych, wytypowanych na podstawie analizy ryzyka prawdopodobieństwa nieprzestrzegania zasad korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie sprzedaży alkoholu nieletnim oraz informacji z KPP Gorlice dot. placówek handlowych w rejonie których zanotowano najwięcej interwencji zakłócenia spokoju publicznego w związku ze spożyciem alkoholu.

Audyt punktów sprzedaży jest niezależną, oceną przestrzegania zasad sprzedaży alkoholu przez sprzedawców. Podczas audytu specjalista sprawdza przestrzeganie warunków określonych przepisami prawa, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

 

Badanie typu „Tajemniczy Klient” jest techniką obserwacji niejawnej, w trakcie której wykonawca wciela się w rolę potencjalnego klienta. Sposób ten pozwala na obiektywną ocenę punktów sprzedaży pod katem dostępności do alkoholu dla osób, których wygląd budzi wątpliwości co do pełnoletniości.

 

Odpowiedzialny sprzedawca

Celem szkolenia „Odpowiedzialny sprzedawca”, było zwrócenie uwagi sprzedawców na to, że  dorosły wygląd nie oznacza pełnoletności upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych oraz wskazanie konsekwencji karnych związanych z nielegalną sprzedażą alkoholu. Rozmowa ze sprzedawcami miała na celu zmianę osobistych przekonań w kierunku pożądanych przez organizatorów szkolenia.

Ocenie podlegały następujące obszary:

  • informacja o szkodliwości spożywania alkoholu w miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
  • Informacja dot. zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim
  • Przygotowanie miejsc do spożycia alkoholu
  • Zatrudnianie osób niepełnoletnich do podawania i sprzedaży napojów alkoholowych (oszacowanie wieku pracowników).

 

Wyniki audytu w punktach sprzedaży alkoholu w Gorlicach

We wszystkich badanych punktach, widoczne były odpowiednie informacje dot. szkodliwości spożywania alkoholu oraz informacje dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Wyniki audytu są zadowalające:

W audytowanych punktach, trener nie dostrzegł osób niepełnoletnich podających i sprzedających alkohol, a także nie dostrzegł osób spożywających alkohol.

 

Badanie to jest istotnym elementem przy planowaniu zadań do realizacji w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w zakresie polityki ograniczenia dostępności do alkoholu i zmniejszenia skutków zdrowotnych spożywania alkoholu przez młodych ludzi na terenie naszego Miasta.

Nadmienić należy, że odrębnie prowadzone są regularne kontrole punktów sprzedaży przez członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kontrole zasad przestrzegania prawa w zakresie sprzedaży alkoholu mogą też prowadzić Strażnicy Miejscy w ramach swoich obowiązków służbowych na podstawie upoważnienia Burmistrza.

Przypominamy, że sprzedaż napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem. W sytuacji, kiedy sprzedawca zostanie przyłapany na takim procederze ponosi  konsekwencje karne, a w stosunku do właściciela sklepu organ wydający zezwolenie wszczyna postępowanie administracyjne w celu cofnięcia zezwolenia w punkcie sprzedaży na okres trzech lat.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
Anka05 07.05.2023 01:18
Ja mam koło 30 lat i mnie się pytają o dowód a RODO jest to trochę przeczy sobie

~~~~ja 09.05.2023 08:10
RODO dotyczy przetwarzania danych (przechowywanie, uzupełnianie, przekazywanie itd.) a przecież sklep nie spisuje danych klienta z dowodu gdy kupujesz alkohol. Jeżeli np. kupisz coś na fakturę i sklep ma Twoje dane to wtedy musi je przetwarzać zgodnie z RODO więc musi dołożyć wszelkich starań do ich ochrony aby nie "wyciekły" a każda zmiana tych danych musi być uzgadniania z Tobą, tak samo nie może nikomu ich przekazywać bez Twojej zgody.

po 06.05.2023 23:40
jakie były to placówki jeśli można wiedziec?

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.