O godzinie 10 w Bazylice Mniejszej w Gorlicach odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny. Dziś, w kościele katolickim obchodzone jest również święto Najświętszej Maryi Panny.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek. W uroczystym pochodzie wyruszyły poczty sztandarowe, gospodarze miasta i powiatu, przedstawiciele szkół i instytucji oraz członkowie bractw strzeleckich z Gorlic, Tarnowa i Krakowa, którzy zebrali się licznie, ze względu na uroczystość intronizacji gorlickiego Króla Kurkowego, którym został Jerzy Gubała. Nowy król kurkowy tradycyjne otrzymał Srebrnego Kura, który jest symbolem władzy w Bractwie.
Starosta Gorlicki, Maria Gubała wygłosiła uroczystą przemowę:
Ojczyzna nasza jest już ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu" – tak w dniu uchwalenia jednego z najważniejszych dokumentów w Polskiej historii, mówili 232 lata temu twórcy Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, którą możemy chlubić się w Europie i na świecie, bo jest to pierwsza Konstytucja uchwalona w Europie i druga na świecie. Konstytucja nowoczesna, na miarę aspiracji i oczekiwań Polaków tamtych czasów – powiedziała Starosta Powiatu Gorlickiego, Maria Gubała.
Dlaczego te 11. stron czerpanego papieru, zapisanego kaligraficznym pismem, jest dla nas tak ważnych? Dlaczego traktujemy ten tekst niemal jak relikwię?
Konstytucja 3 Maja mająca być lekarstwem na trawiące wówczas Polskę choroby, tak naprawdę stała się Jej testamentem. Testamentem Narodu na temat wolności i sprawiedliwości, źródłem nadziei i inspiracji na następne pokolenia.
Tak wielkiego aktu dokonało - używając języka sługi bożego bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - „plemię ludzi nowych” czyli wychowanków ks. Stanisława Konarskiego, przedkładających dobro wspólne i dobro Ojczyzny, ponad dobro własne i swe prywatne sprawy. Ludzi, którzy zobaczyli, że jedynym ratunkiem dla Polski jest pogodzenie się zwaśnionych stronnictw i rodów, pozbycie się swoich wybujałych ambicji i zadawnionych urazów, i wspólna codzienna, wytrwała praca dla dobra Ojczyzny z pożytkiem dla jej obywateli.
I choć nie zapobiegli tragedii, to rzucili ziarno w glebę ludzkich serc. Ziarno, które stało się nadzieją w czasach niewoli i wyrastało na nowo w czasie wolności.
Udało się im osiągnąć to, co zamierzali - pamięć przetrwała w sercach Polaków i niosła nasz naród w czasach niewoli. Najpierw tej zaborczej, a później – po jakże krótkim czasie wolności – brunatnej i czerwonej zarazy: niemieckiego, nazistowskiego i komunistycznego zniewolenia.
W czasach niewoli obchodzenie uroczystości Konstytucji 3 Maja było zakazane, tępione i karane. Jednak pamięci zabić się nie dało – pomimo drastycznych kar, prawdę szeptano
z ust do ust.
Następnie uczestnicy dzisiejszej uroczystości przeszli przed Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości, gdzie złożyli kwiaty.
Napisz komentarz
Komentarze