Jak podała na swojej oficjalnej stronie Prokuratura Okręgowa w Krakowie co najmniej od dnia 20 kwietnia 2023 roku nieznani jak dotąd sprawcy zaczęli podszywać się pod numer telefonu stacjonarnego, z którego na co dzień rzeczywiście korzysta Prokurator Okręgowy w Krakowie.
Jeśli więc na telefonie widzimy dzwoniący do nas numer: 12 411 55 15 możemy szybko go sprawdzić w sieci. Tam okaże się, że jest to numer telefonu, przypisany do krakowskiej prokuratury. Niestety, jeśli uwierzymy w to, że rozmawiamy właśnie z przedstawicielami tej instytucji, mogą pojawić się prawdziwe problemy.
To właśnie spoofing
O tej metodzie działania oszustów już Wam opowiadaliśmy. Wtedy jednak sytuacja dotyczyła podszywania się pod banki >>>27-latek stracił 117 tysięcy złotych. Oszuści niezwykle aktywni
Metoda na prokuratora wykorzystuje tę metodę. O próbach dokonania oszustwa informuje sama Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Jak wyjaśnia na swojej stronie, oszuści:
(...) podając dane osobowe Prokuratora Okręgowego w Krakowie, informują swoich rozmówców o wycieku ich danych osobowych i konieczności zabezpieczenia posiadanych przez nich środków finansowych poprzez przelanie ich i zdeponowanie na rachunku bankowym Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Jak podała prokuratura, wykorzystując możliwość podszycia się pod numer prokuratury powoduje, że jeśli oszuści do nas zadzwonią wykorzystując tę sztuczkę, nie będziemy w stanie sprawdzić, z jakiego numeru w rzeczywistości nawiązane zostało połączenie. Dzwoniący, którzy chcą nas wprowadzić w błąd używają nazwiska Rafał Babiński – Prokurator Okręgowy w Krakowie. To kolejna informacja, która jest zgodna z prawdą: osoba o tym nazwisku rzeczywiście pełni funkcję prokuratora okręgowego we wskazanym regionie.
Niestety, w czasie rozmowy telefonicznej trudno jest zweryfikować tę informację, potwierdzić tożsamość osoby, czy też podważyć informację o tym, skąd tak naprawdę wykonany został telefon.
W związku z tym konieczne jest zrozumienie, że prokuratura nie może po prostu oferować opisanej powyżej procedury zabezpieczenia środków finansowych na rachunku prokuratury.
Jak wyjaśnia Prokuratura:
Prokuratura Okręgowa w Krakowie informuje, iż powyższe działania stanowią przestępstwo z art. 190a § 2 kk na szkodę Prokuratora Okręgowego w Krakowie oraz art. 286 § 1 kk, art. 13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk oraz art. 287 § 1 kk na szkodę osób, od których sprawcy usiłują wyłudzić pieniądze.
Jeśli zdarzy się Wam odebrać telefon z podanego powyżej numeru telefonu, a rozmówca będzie Was przekonywał, że jest prokuratorem, który obawia się o nasze środki finansowe, nie dajcie się przekonać. W takiej sytuacji najlepiej przerwać połączenie, a o sytuacji poinformować najbliższą jednostkę policji i/lub Wydział 2 do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Prokuratura Okręgowa w Krakowie przypomina i podkreśla, iż żaden prokurator nie może, w toku rozmowy telefonicznej, żądać przekazania jakichkolwiek środków finansowych przez osoby fizyczne na konto prokuratury lub jakiegokolwiek innego podmiotu.
Źródło info: Prokuratura Okręgowa w Krakowie
Napisz komentarz
Komentarze