Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Arboretum z Aleją Parkową im. Magdy Gessler w Pałacu w Gorlicach? Trwa zrzutka

Podziel się
Oceń

Grzegorz Schabiński, obecny właściciel Zespołu Pałacowego w Siarach, zaprasza do udziału w zrzutce. Zebrane środki mają wesprzeć budowę niezwykłego ogrodu botanicznego, który stałby się częścią kompleksu Pałacu Długoszów.
Arboretum z Aleją Parkową im. Magdy Gessler w Pałacu w Gorlicach? Trwa zrzutka

Autor: U Schabińskiej - Historyczny Park Rozrywki - Pałac w Gorlicach

 

Czym jest Arboretum?

Arboretum, to słowo które pochodzi z języka łacińskiego arbor, arboris (drzewo) i oznacza ogród dendrologiczny. W ogrodach tego typu, poza drzewami, można kolekcjonować także różne okazy krzewów. Zazwyczaj w Polsce właśnie tak szeroka definicja jest stosowana, by określić miejsca, gdzie drzewa i krzewy są dobierane ze szczególną starannością, nie tylko w celach estetycznych, ale także, by je lepiej poznawać. Dobrze skomponowane arboretum może być miejscem zgłębiania wiedzy o roślinach, korzystnych dla nich warunkach oraz sposobie prawidłowego prowadzenia ich wzrostu.

 

Czy powstanie alejka imienia Magdy Gessler?

Tak, nie inaczej. Grzegorz Schabiński proponuje, by jedna z alejek w arboretum nosiła w przyszłości imię Magdy Gessler. Osoba ta doskonale zna Pałac Długoszów, który odwiedziła w przeszłości. 

Proponowane arboretum miałoby więc stać się kolejną ozdobą Pałacu, a jednocześnie sposobem na mądre zagospodarowanie terenu, który ma szczególne znaczenie dla mieszkańców naszego regionu i jego historii.

Już teraz wiadomo, jakie rośliny miałyby pojawić się w gorlickim ogrodzie botanicznym. Na liście proponowanych do zasadzenia roślin znalazły się m.in: świerki bałkańskie, sosny (limby i koreańskie), cypryśniki błotne, derenie jadalne, magnolie japońskie, świdośliwy larmarckie, wierzby płaczące, brzozy, dęby, lipy, glediczje trójcieniowe, orzechy, buki, tulipanowce amerykańskie, miłorzęby, kasztanowce żółte, korkowce amurskie, magnolie drzewiaste czy grujecznik dalekowschodni.

Jak podkreślają organizatorzy zbiórki:

Nasza zbiórka jest skierowana do ludzi których chcieliby się wpisać historię pałacu. Możecie razem z nami wybudować Arboretum które przez kolejne lata uświetni Pałac w Gorlicach – zachęca Grzegorz Schabiński.

Zapraszamy do wspólnego projektu i zapisania się w historii naszego pałacu. 

 

Wasze nazwisko także może się tutaj znaleźć!

Jeśli chcielibyście przyłączyć się do zbiórki, możecie ją zasilić dowolną kwotą. Jeśli wybierzecie cegiełkę o wyższej wartości, możecie liczyć na dodatkowe korzyści: za wpłatę na zrzutkę kwoty 100 złotych otrzymacie zaproszenie dla dwóch osób do zwiedzania Pałacu Długoszów, a cegiełki w formie nagród, z których za konkretną kwotę zostanie zakupione dane drzewo mają jeszcze większą wartość. Jaką?

Jak zapewniają organizatorzy zbiórki:

Każdy darczyńca zostanie uhonorowany drzewem oraz pamiątkową tablicą. Naszym marzeniem jest aby Aleję otoczyły drzewa, z których każde będzie miało swojego patrona. Dodatkowym bonusem dla każdego patrona drzewa będzie10-letnia złota karta uprawniająca do wejścia na teren pałacu z osobą towarzyszącą. 

 

Przestrzeń wokół Pałacu ma być więc nie tylko pięknym ogrodem, ale przestrzenią pełną ludzi: zarówno zwiedzających, jak i tych, którzy będą chcieli być zapamiętani jako fundatorzy rosnących tam roślin.

 

Drzewa powinny tu powrócić

Pomysł, by wokół Pałacu pojawiły się drzewa, to naturalny krok związany z rozwojem tego miejsca i powrotem do jego klasycznego wyglądu. Jak czytamy na stronie zrzutki:

Park pałacowy zajmuje powierzchnię ok 10 ha wokół pałacu i jest bardzo cennym obiektem nie tylko pod względem historycznym, ale także i przyrodniczym. Znajdują się tutaj cenne, zaś w czasach zakładania parku - egzotyczne egzemplarze drzew, które dzisiaj osiągnęły optymalny wiek oraz rozmiary. (...) 

Ze względu na wyjątkową wartość historyczną i artystyczną, a także w przypadku parku przyrodniczą opisywany obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako zespół pałacowo-parkowy pod nr A-201/76 oraz park leśny pod nr A-667. 

Głównym celem działań jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego poprzez kontynuację prac konserwatorskich w zabytkowym parku przy pałacu Długoszów w Gorlicach z zamierzeniem dalszego udostępniania parku mieszkańcom i osobom przyjezdnym. 

 

Warto dodać, że istniejący zespół pałacowo-parkowy w Gorlicach (wcześniej administracyjnie położony na terenie miejscowości Siary), swój obecny wygląd zawdzięcza licznym zmianom. Te, które ukształtowały jego obecny stan dokonane zostały ponad 100 lat temu, gdy jego właścicielem majątku został Władysław Długosz. Właśnie wtedy zadecydowano o tym, że Pałac będzie miał charakter reprezentacyjny. Pełnione przez tą przestrzeń funkcje gospodarcze zeszły na dalszy plan. 

Secesyjny pałac jest usytuowany na stromej skarpie, która także jest dość wyjątkowa i wznosi się tuż nad ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż rzeki Sękówki. 

Pałac został wzniesiony na podstawie projektu wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellnera i Helmera. To właśnie temu atelier zawdzięczamy m.in. plany przebudowy teatru zamkowego w Łańcucie czy pałacu Goetzów w Okocimiu. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samym Pałacu, jak i przyłączyć się do zbiórki na budowę arboretum, możecie to zrobić na stronie zrzutki TUTAJ

 

Źródło info: Grzegorz Schabiński

Napisz komentarz
Komentarze
kola 26.04.2023 18:28
a gdzie moj komentarz?

Endju. 26.04.2023 17:52
***e do kwadratu.!!! Zróbcie pomnik i alejkę Kaczyńskiemu też i " ojcu " Rydzykowi. ***e. Hahaha.

2137 26.04.2023 16:32
nadanie imienia Vifona w pałacu Długoszów??!! No nie bardzo. To, że raz tam była to wielkie zasługi?

kola 26.04.2023 16:05
Panie Schab....postaw sobie oltarzyk z kudlata Gesler w pokoju, albo daj sobie tabliczke w swojej rzezni z jej facjata, a nie zbieraj od ludzi na cos co nie zasluguje nawet na mowienie o niej, a co dopiero o upamietnienie. Byli wlasciciele przewracaja sie w grobie na Pana pomysl

Mazur Malgorzata 26.04.2023 14:35
Ktos jest chory !! Kim jest Magda Gesler ?? Uczony , Matka Teresa , ogarnijcie sie ludzie. Z ta wulgarnoscia ktora sieje wystawcie jej pomnik

woda 26.04.2023 13:32
bulwers i Barbara macie rację.Szanowni właściciele, ewent.poszukać w projektach unijnych,Ministerstwa na sfinansowanie takiego pomysłu,żeby odzwierciedlić realia tamtego czasu.Całość będzie miała wtedy swój urok. Zrzutka jest i jej nie ma.(była na schronisko na Magurze).

marek 26.04.2023 11:40
A gessler się zgodziła? Bo może to uznać za obrazę... ;p

~~~~ja 26.04.2023 10:43
To w ogóle jest śmieszne nazywać coś imionami celebrytów (nie ważne kogo i czy ktoś ją lub czy nie) zamiast wybitnych Polaków lub kogoś kto miał realny wkład w tamto miejsce a nie tylko odwiedził.

Grażyna 26.04.2023 09:19
Geslerowa niech sobie sama za sponsoruje ten ogród.Czymże ona zasłużyła na takie wyróżnienie?

Bulwers 26.04.2023 09:13
No tak... Po co odtworzyć historyczny park i ogród pałacowy. Po co tworzyć miejsca estetycznego, wartościowego, o charakterze edukacyjnym dla dzieci, uczniów, dorosłych. Lepiej posadzić kilka dzikich róż i forsycji, które widać przy każdej szosie, o które nikt nie będzie dbał, bo wiąże się to z kosztami, nazwać lichą alejkę traktem Gesslerowej a piękny niegdyś pałac przerobić na magazyn starego sprzętu z knajpy i targowisko, co by resztki godności ten budynek utracił... Widzisz i nie grzmisz

Barbara 26.04.2023 12:05
Niestety, też mocno nad tym ubolewam. Szkoda, że instytucje odpowiedzialne za chronienie zabytkowych obiektów, w tym także zespołu pałacowo-parkowego w Siarach, pozwalają na takie szpecenie i niszczenie tego pięknego obiektu. Aleja Gessler? A czy to nie pałac Władysława Długosza? Słoma z butów...

Iks De 26.04.2023 08:31
Śmiechu warte!

Iks De 26.04.2023 08:31
Śmiechu warte!

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12