Spis treści:
- Czym jest rower elektryczny?
- Jaka rama będzie odpowiednia?
- Wygodna pozycja podczas jazdy E-bike
- Komponenty roweru elektrycznego dla Seniora
- Podsumowanie
Od wielu już lat obserwujemy rosnący trend – rowery elektryczne stają się coraz to bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób starszych. Wiąże się to, z tym że tak zwane E-bike są doskonałym źródłem niewymagającej aktywności fizycznej – zapewniają dokładnie takie same wrażenia jak tradycyjny jednoślad, ale połączone z elektrycznym wspomaganiem, które pozwala człowiekowi łatwiej mierzyć siły na zamiary.
Wielu seniorów głowi się nad tym, jaki rower elektryczny będzie dla nich odpowiedni. W dużym skrócie rekomendujemy zwrócić uwagę na: bezpieczeństwo, wygodę, kształt ramy, oraz wagę. Postaramy się dokładnie omówić te czynniki poniżej, jednak przed tym trzeba odpowiedzieć na jeszcze jedno, bardzo istotne pytanie.
Czym jest rower elektryczny?
Pytanie to może wydawać się banalne, nie jest jednak tak proste. Tak naprawdę to definicja roweru elektrycznego będzie różnić się w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Z tego również powodu pójdziemy na łatwiznę i przyjmiemy definicję zgodną z polskim prawem. Parafrazując ustawę „Prawo o ruchu drogowym” rower elektryczny to pojazd wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowo zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 24 km/h.
Co to oznacza? To, że nie bierzemy pod uwagę pojazdów z pełnym napędem elektrycznym. W definicji e-roweru mieści się tylko funkcja wspomagania pedałowania. Jeśli pojazd posiada napęd, który „jeździ sam” lub przekracza powyższe parametry, to znaczy że tak naprawdę jest motorowerem, a takowych nie bierzemy tutaj pod uwagę. Ponadto nie pozwalają one dbać o aktywność fizyczną!
Jaka rama będzie odpowiednia?
Przyzwyczajeni jesteśmy do klasycznych, sprawdzonych i z pewnością niezawodnych ram z górną rurą, której długość i kąt nachylenia jest zależny od tego, jakiego typu roweru szukamy. W „Kolarzówkach” bądź MTB rura będzie długa, co wymusza rozciągniętą i pochyloną pozycję rowerzysty. W przypadku e-bike dla seniorów - górnej rury nie będzie w ogóle. Najlepszą opcją dla osób starszych jest otwarta rama typu „Step-Through” bądź „Easy-Entry”. Takowe rozwiązanie wyjątkowo ułatwia wsiadanie lub wysiadanie z roweru, ponieważ użytkownik nie musi wysoko podnosić nóg.
Dodatkowym atutem jest tutaj możliwość łatwiejszego utrzymanie balansu, dzięki czemu zniwelowane będzie ryzyko zrobienia sobie krzywdy. Rower elektryczny z taką ramą idealnie sprawdzi się dla starszej, z reguły mniej mobilnej osoby. E-bike dla seniora wykonany powinien być z aluminium lub z karbonu. Wiąże się to z nadzwyczajną lekkością tychże materiałów. Rower będzie łatwiejszy w kontroli, a przenoszenie go z miejsca na miejsce (np. wnoszenie po schodach) nie powinno wpływać na obciążenie kręgosłupa. Ze względu na wysokie koszta produkcji jednośladów z ramą z włókien węglowych rekomendujemy dużo tańsze, nieustępujące niczym karbonowi aluminium:
Wygodna pozycja podczas jazdy E-bike
Z biegiem lat człowiek staje się coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju urazy, i nawet pozornie lekki dyskomfort może powodować okropny ból. Z tego powodu należy wybrać rower, który umożliwia utrzymanie wygodnej, wyprostowanej pozycji siedzącej. W ten sposób starsza osoba nie będzie zmuszona nadwyrężać swojego kręgosłupa oraz stawów. Aby uzyskać ten efekt warto będzie wybrać model posiadający kierownicę (Najlepiej domyślnie odchyloną do tyłu) z regulacją kąta. Dzięki temu senior odpowiednio dostosuje ją do swoich preferencji.
Równie istotne jest odpowiednie siodełko. Musi być dobrze wyważone, aby zapewnić komfort podczas jazdy. Za twarde siodełko będzie po prostu niewygodne, a za miękkie zwiększa ryzyko otarć oraz urazów. Warto, aby było również amortyzowane – zapewni to redukcję wstrząsów i będzie szczególnie istotne dla osób z problemami zdrowotnymi.
Jeśli cena nie gra dla ciebie roli, to polecamy ergonomiczne siodełko żelowe – idealnie dopasowujące się do kształtu ciała, zwiększając przy tym komfort oraz przyjemność z jazdy! Rozmiar siedziska również ma znaczenie, więc będzie musiał być odpowiednio dobrany.
Więcej informacji dotyczących wyboru roweru odpowiedniego dla twoich wymiarów znajdziesz w artykule >>>Jaki rozmiar roweru jest dla mnie odpowiedni?
Komponenty roweru elektrycznego dla Seniora
Aby osoba starsza mogła czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy na e-bike, należy go wyposażyć w odpowiednie komponenty. Należy położyć spory nacisk na to, aby akumulator roweru był jak najwydajniejszy. Pojemność baterii wyznacza, jaką odległość można pokonać w asyście elektrycznego wspomagania. Oczywiście rower elektryczny po wyładowaniu baterii może bezproblemowo funkcjonować jak jego tradycyjny odpowiednik.
Zainwestuj w wytrzymały akumulator, aby senior mógł jak najdłużej cieszyć się z bezstresowej i wygodnej jazdy! Postaraj się również dobrać mocne, responsywne hamulce oraz dobre oświetlenie – aby zadbać o wszelkie bezpieczeństwo. Osoba starsza na pewno ucieszy się również z dodatkowego wyposażenia, więc szukaj modeli posiadających już fabrycznie elementy, takie jak bagażnik, podpórka czy osłona na łańcuch.
Podsumowanie
Rower elektryczny jest doskonałą opcją dla osób starszych pragnących zadbać o swoje zdrowie. Pozwala im spędzać czas na świeżym powietrzu w wygodny oraz mało wymagający sposób, pozytywnie wpływając na ich nastrój. Jeśli pragniesz kupić swoim dziadkom lub rodzicom e-bike – nie wahaj się!
Pamiętaj jednak o tym, aby wykorzystać wiedzę przekazaną Ci w tym artykule. Jeśli ktoś, kogo znasz nadal nie jest przekonany do roweru elektrycznego, może sprawisz mu jego tradycyjny odpowiednik? W Iwobike.pl posiadamy również szeroką gamę zwykłych rowerów, od modeli miejskich, przez szosowe aż po górskie – www.iwobike.pl
Artykuł przygotował Seweryn Ochała dla serwisu Iwobike.pl
Napisz komentarz
Komentarze