Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Zasłyszane. Dlaczego gorliczanie rozmawiają ostatnio o Paryżu?

Podziel się
Oceń

Jeśli spacerowaliście ostatnio przez miasto bądź staliście gdzieś dłużej w kolejce, wielu z Was mogło usłyszeć zawieszone w powietrze „a w Paryżu...”. Jak się okazuje, powód tych rozmów jest oczywisty.
Zasłyszane. Dlaczego gorliczanie rozmawiają ostatnio o Paryżu?

Autor: halogorlice.info ©

 

Powodem częstszych ostatnio rozmów o Paryżu w Gorlicach są hulajnogi elektryczne dostępne na wynajem. Ich pojawienie się w naszym mieście zbiegło się w czasie z chwilą, w której Paryż wprowadził zakaz ich używania.

 

Co mówią gorliczanie i dlaczego Paryż wprowadził te zmiany?

Zasłyszane w mieście rozmowy nie pozostawiają wątpliwości: gorliczanie słuchają wieści ze świata i próbują wyrobić sobie własną opinię w tej sprawie. Zupełnie przypadkowo w czasie, gdy w Gorlicach wprowadzone zostały hulajnogi elektryczne na wynajem, paryżanie oddawali głosy w referendum w tej sprawie (odbyło się ono w niedzielę, 2 kwietnia). Zadecydowali w nim, że chcą, by operatorzy wynajmujący hulajnogi elektryczne zakończyli swoją aktywność w stolicy Francji.

Dlaczego przeprowadzono referendum w tej sprawie?

Obecność tysięcy hulajnóg elektrycznych stwarzała wiele problemów. Opowieści osób, które podróżowały przez stolicę Francji bywają niezwykle egzotyczne. Niejednokrotnie są bowiem opisem chaosu komunikacyjnego, który powoduje, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w Paryżu wisi na włosku. Jednym z powodów tych utrudnień miała być obecność hulajnóg elektrycznych, które masowo wynajmowano. Francuskie „Miasto świateł” rezygnuje z tych hulajnóg, w czasie gdy „Miasto Światła” decyduje się wprowadzić je na próbę.

 

Dlaczego paryżanie tak zadecydowali?

Najsilniej wybrzmiewa jeden argument: zakaz podyktowany jest względami bezpieczeństwa. Referendum było efektem licznych nacisków, m.in. osób, które zostały poszkodowane w wypadkach z udziałem hulajnóg elektrycznych. Przy kilkunastu tysiącach hulajnóg elektrycznych dostępnych do wypożyczenia w stolicy Francji, co roku dochodziło do kilkuset zdarzeń z ich udziałem. Były w tym wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Zagrożenie bezpieczeństwa, które pojawiło się w związku z obecnością hulajnóg elektrycznych było w ocenie paryżan tak poważne, że doprowadziło do przeprowadzenia referendum. 

Frekwencja była w czasie referendum bardzo niska (mniej niż 8% uprawnionych do głosowania paryżan zdecydowało się wziąć w nim udział). Wyniki były jednak miażdżące: zdecydowana większość osób, które zdecydowały się zagłosować, były przeciwko hulajnogom. Miasto uznało więc wynik za wiążący. 

Co więcej, niezależnie od wyparcia z centrum Francji operatorów wypożyczających hulajnogi elektryczne (te prywatne nadal będą mogły być wykorzystywane), zwiększone mają zostać mandaty dla użytkowników hulajnóg oraz planowane jest podniesienie minimalnego wieku osób, które w ogóle mogłyby z tego środka lokomocji korzystać.

 

Dlaczego w Gorlicach może być inaczej?

Nie jesteśmy Paryżem, choć i my promujemy światło. 

Co ciekawe, po pewnym początkowym chaosie, wydaje się, że zdecydowana większość użytkowników hulajnóg naprawdę wzięła sobie do serca porady i zalecenia. Zdecydowana większość urządzeń pozostawiana jest w prawidłowy sposób (równolegle do drogi, w sposób nie utrudniający ruchu pieszym). Niestety, nadal zdarzają się sytuacje takie jak ta zaprezentowana przy ul. Mickiewicza w Gorlicach, którą widzicie na zdjęciu poniżej. Hulajnoga po prostu zastawiała całą szerokość chodnika i to w miejscu, w którym pojawia się skrzyżowanie dróg. 

elektryczna hulajnoga przy zaparkowana ul. Mickiewicza w Gorlicach w taki sposób, że zastawiała całą szerokość chodnika i to w miejscu, w którym pojawia się skrzyżowanie dróg halogorlice.info
elektryczna hulajnoga zaparkowana  przy ul. Mickiewicza w Gorlicach w taki sposób, że zastawiała całą szerokość chodnika i to w miejscu, w którym pojawia się skrzyżowanie dróg

Dodatkowym utrudnieniem w tym miejscu są liczne znaki i obiekty utrudniające poruszanie się ze względu na trwającą termomodernizację ratusza. Źle ustawiona hulajnoga była więc wisienką na torcie utrudnień w tym miejscu. Na szczęście, wydaje się, że jest to wyjątek od reguły pozostawiania hulajnóg w sposób prawidłowy.

Minione tygodnie mijają na naszych drogach dość spokojnie. Użytkownicy hulajnóg elektrycznych, którzy są bardzo liczni, rozglądają się, starają się trzymać odległości od pieszych i innych pojazdów. Korzystają z nowej możliwości w sposób właściwy. Chociaż pojazdy są dostępne dopiero od trzech tygodni, to nie odnotowano zdarzeń drogowych z ich udziałem. Oby tak pozostało! Skala zjawiska, jakim jest obecność hulajnóg elektrycznych na drogach w Gorlickiem jest zdecydowanie mniejsza, niż w Paryżu. 

Wymagamy też od siebie zdecydowanie większej dyscypliny, niż tak, opisywana przez niezadowolonych Paryżan.

Po pierwszym zaskoczeniu i eksperymentowaniu, podróżujący nowym typem pojazdów dobrze wpisali się w przestrzeń naszego regionu.

Wydaje się więc, że mimo zmian w Paryżu, w Gorlicach hulajnogi mogą pozostać z nami na dłużej.

A jakie jest Wasze zdanie?


Napisz komentarz
Komentarze
spier-tier 25.04.2023 07:51
Rejestrując apke TIER podajemy numer telefonu, konto bankowe i mają nasze wszystkie dane. Mogą z nimi robić co zechcą np. sprzedać numer telefonu firmą reklamacym i mamy telefoniki z reklamami lub ? To jest rodo, ale nie dla wszystkich....itd

Hulajzabijaj 25.04.2023 06:16
Wypieprzyć to dziadostwo, złom stary, nie mieli się gdzie pozbyć tego to tu dali i gorliczanie cieszą. Zawsze Polska jest sto lat za murzynami. Nieopłacalne, niebezpieczne i stare, kto to pozwolił. Janusz jak Ci tak zależy weź sobie ten złom do domu, albo na zawodzie do p. Kal...a, on przyjmie na kontener !

Gerwazy 24.04.2023 22:56
Hulajnogi widzę prawie codziennie jadąc z Biecza. Niektore stoją po 2-3 dni. Naped elektryczny jest niedopracowany i chyba wszyscy to wiedzą. Nie chcą elektryków na promach, statkach i w garażach podziemnych. Jak się zapali to płonie nawet dwa dni. W Europie się nie sprawdza ze względu na niskie temperatury zimą. Jaka ekologia, gdy trzeba go ładować energią z elektrowni węglowych? Błazenada. Przyszłością jest wodór, teraz trzeba jednak wykorzystywać paliwa kopalne - węgiel, ropę i w miarę możliwości atom. Wyżej d... nie podskoczysz.

Hulajki 24.04.2023 18:36
Wystarczy by wyznaczyć miejsca gdzie hulajnogi mają być parkowane. Jeśli nie to po prostu opłata jest naliczana nadal za przejazd

Janusz 24.04.2023 17:53
Mimo że nie korzystam to powinny zostać

Korra 24.04.2023 15:14
Zawsze jest tak, że zachód od czegoś odchodź, z czymś zaczyna, do czegoś wraca, a u nas na odwrót. Niemcy np. zamknęli elektrownie atomowe i dorzucili ostro węgla do kotłów, a u nas zamiast dorzucić węgla to myślimy gdzie tu elektrownię atomową postawić.

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel