Dodatki, które mają takie właśnie oznaczenie, nierzadko są witaminami, czy składnikami, które są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Tym samym lęk przed każdym „E” występującym na etykiecie produktu, jest bezzasadny. Fosforany spożywcze, także są takim symbolem oznaczane. Jaki mają one wpływ na żywność? Za co konkretnie odpowiadają?
Do czego stosowane są fosforany?
Fosforany, przede wszystkim stosuje się do tego, aby przedłużyć termin przydatności do spożycia. W przypadku mięs, ma to bardzo duże znaczenie. Warto też podkreślić, że mięsa konserwowane były jeszcze zanim w ogóle ktoś wpadł na pomysł stworzenia dodatków do żywności, które ten proces usprawnią. Staropolskie gospodynie, soliły mięso, aby dłużej zachowywało świeżość. Stąd, najstarszym i najbardziej znanym dodatkiem do żywności, który pomaga w przedłużeniu terminu przydatności do spożycia mięs, jest nic innego jak sól kuchenna znana chemikom pod nazwą chlorek sodu.
Fosforany w serach i nabiale
Musimy też pamiętać o tym, że fosforany nie występują tylko i wyłącznie w mięsach i wędlinach. Fosforany spo¿ywcze czêsto s¹ dodawane do produktów nabia³owych. Sery, śmietany czy mleko – tam także znajdziemy dodatki do żywności które określamy mianem fosforanów. W dużej mierze odpowiadają one za wyrównanie poziomu kwasowości danego produktu. W serach z kolei, obniżają one zawartość soli, zaś w znaczącym stopniu podnoszą zawartość potasu. Wiadomo bowiem nie od dziś, że nadmierna ilość soli, może okazać się dla naszego organizmu niezdrowa. Fosforany, dzięki właściwością chemicznym i fizycznym, na drodze reakcji chemicznej, wyrównują te ilości.
Fot 2
Czy fosforany mogą nam zaszkodzić?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ostatecznym rozrachunku fosforany spożywcze są w stanie zaszkodzić naszemu zdrowiu lub życiu. Zasadniczo – nie ma takiego zagrożenia, ale musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z wprowadzaniem dodatków do żywności jakimi są fosforany. Aby nie szkodziły one naszemu zdrowiu, należy zadbać o:
- zachowanie odpowiedniej i bezpiecznej dla zdrowia ilości fosforanów w danym produkcie – ilości te regulowane są przez normy europejskie,
- zadbać o to, aby sam proces dodawania fosforanów i innych dodatków spożywczych, przebiegał według określonych technik, mających na celu kontrolę jakościową oraz ilościową danego składnika,
- znajomości poszczególnych właściwości dodatków spożywczych oraz tego, w jaki sposób reagują one np. z innymi związkami chemicznymi.
Stosując się do tych zasad, z pewnością uda się nam stworzyć produkt, odznaczający się nie tylko bezpieczeństwem dla naszego zdrowia ale też tym, że będzie on odznaczał się wysoką jakością. Więcej rzetelnych informacji o dodatkach do żywności można przeczytać tutaj: http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu, jest nie tylko zdobycie wiedzy w zakresie technik wprowadzania dodatków do żywności, ale też pozyskanie takich dystrybutorów dodatków do żywności, którzy będą w stanie zagwarantować nam ich najwyższą jakość.
Napisz komentarz
Komentarze