Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony przez Sejm RP przyjęciem ustawy z dnia 22 lutego 2019 roku.
Ma ono na celu „upamiętnienie Chrztu Polski dokonanego 966 roku, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 roku otworzyło przed krajem nieznane wcześniej możliwości. Młode państwo polskie wyszło z kryzysu i przyłączyło się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu.
Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.
W 2016 roku Sejm uczcił specjalną uchwałą 1050-lecie chrztu Polski, a także odbył uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu poświęcone temu wydarzeniu.

Źródło info: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze