W ostatnie dwa dni marca w Ciężkowicach odbyła się wielka inauguracja działalności kolejnego hitowego miejsca, które z pewnością przyciągnie wielu turystów. Nie mamy wątpliwości, że to miejsce będzie regularnie wybieranym celem wycieczek szkolnych i miejscem spędzania wolnego czasu przez przyjezdnych.
Chodzi o Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
Otwarcie centrum dla zwiedzających już niedługo
Obiekt ten ma zostać otwarty dla zwiedzających już 22 kwietnia 2023 roku.
Miejsce to powstało jako jeden z elementów realizacji dużego projektu Ziemia-Woda-Powietrze. Jednym z elementów realizacji tego projektu ma być także powstająca właśnie w Cieżkowicach ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w koronach drzew i specjalny Szlak nietoperzowy.
O realizacjach tych pisaliśmy m.in. w tekście >>>W Ciężkowicach nie zwalniają. Powstaje ścieżka w koronach drzew
Centrum Edukacji Ekologicznej to budynek zlokalizowany przy ul. 3 Maja w Ciężkowicach.
Ekspozycja została zaprezentowana na powierzchni niemal 1300 m2 o kubaturze 11000 m3. Znajdziemy tam sale ekspozycyjne, salę multimedialną w której zmieści się 180 słuchaczy (np. w czasie prelekcji, wykładów, warsztatów). Znajdziemy tu także sale laboratoryjne oraz łącznik, dzięki któremu łatwo przejdziemy z Centrum do Muzeum Przyrodniczego. Dodatkowo w budynku znajdują się oczywiście pomieszczenia socjalne, sanitarne, zaplecze techniczne, biurowe i wszelkie inne elementy niezbędne do obsługi Centrum.
Czego się tu nauczymy?
Centrum jest nowoczesnym obiektem, w którym przyroda i wiedza o niej wychodzi nam na spotkanie. Centralnym miejscem MCEE jest interaktywna ekspozycja. Pozwala ona poznawać świat i rozumieć kluczowe zjawiska zachodzące w świecie przyrody. Całość powiązane jest zaś wspólnym kluczem tematycznym: wodą - ziemią - powietrzem.
W Centrum już wkrótce będzie dostępna nie tylko oferta dla osób indywidualnych, które chciałyby wziąć udział w zwiedzaniu. Wdrożone będą także konkretne scenariusze edukacyjne. Kilkadziesiąt propozycji pozwoli szkołom i placówkom edukacyjnym korzystać tutaj z atrakcyjnej, a jednocześnie nowoczesnej formuły edukacyjnej.
Całość ma być integralnym elementem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, w ramach której współpracę będą podejmowały różne organizacje i instytucje, m.in. uczelnie wyższe.
W czasie oficjalnej inauguracji w Ciężkowicach pojawiło się niemal dwustu gości, także przedstawiciele naszego regionu.
Otwarcie Centrum połączone zostało z konferencją pt. Innowacyjne metody w edukacji ekologicznej. Wystąpili m.in.
- dr Marcin Guzik - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego,
- Dariusz Styrna - Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- uczestnicy panelu dyskusyjnego, który poprowadziła dr Bożena Kotońska.
W czasie spotkania przedstawiono także prezentację Wojciecha Sanka poświęconą historii tego miejsca, które zmieniło się „Od Muzeum Przyrodniczego do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej”.
W czasie spotkania oficjalnie przekazana została także Złota Pinezka Google >>>Złota Pinezka Map Google o krok od nas
Opowieść o przyrodzie głosem Krystyny Czubówny
Jak opisują organizatorzy spotkania:
Wyrazu artystycznego, spotkaniu, nadała wystawa „Skarby naszych parków krajobrazowych”, autorstwa Joanny i Wojciecha Sanek, premierowa prezentacja intro Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, z udziałem Krystyny Czubówny, projekcja zwiastuna filmu przyrodniczego „Z nurtem życia” oraz brawurowe wykonanie piosenki o lesie przez stuosobową grupę ciężkowickich przedszkolaków – z publicznego oraz niepublicznego przedszkola „Uśmiech dziecka” – występujących w strojach leśnych zwierząt.
Drugi dzień inauguracji poświęcono na zajęcia warsztatowe. Poprowadzili je Barbara Łączna i Grzegorz Godziek. Tematem przewodnim zajęć był równoważony rozwój. W zajęciach wzięło udział niemal 150 osób: nauczycieli szkół z powiatu tarnowskiego, gminy Ciężkowice i powiatu gorlickiego.
Jak mówił w czasie inauguracji burmistrz Gminy Ciężkowice, Stanisław Kuropatwa:
(...) Nowatorskie podejście do edukacji ekologicznej oraz interaktywny charakter ekspozycji, poprzez zastosowanie szeregu nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, wdrożenie idei edukacji ekologicznej, poprzez sztukę, spowoduje, iż każda wizyta w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach, nada edukacji walor kreatywnej zabawy, a jej uczestnicy będą aktywnie włączani w poznawanie dziedzictwa przyrodniczego oraz poszerzanie wiedzy związanej z ochroną przyrody.
Nie mamy wątpliwości, że Ciężkowice wykorzystują każdą szansę, która się nadarza, by rozwinąć swoją – i tak już bogatą – ofertę.
Źródło info i foto: ciezkowice.pl
Napisz komentarz
Komentarze