Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Segregowanie po gorlicku

Podziel się
Oceń

Jeden z naszych Czytelników poprosił nas o rozwikłanie zagadki pod tytułem „segregowanie po gorlicku”. Zapytaliśmy urzędników, gdzie powinniśmy wrzucać, wymienione przez pana Aleksandra śmieci, na przykład bioodpady.

W przysłanym do naszej redakcji mailu czytamy: Dawniej działała strona www.ekogorlice.pl, ale aktualnie widzę, że nie funkcjonuje, a szkoda, bo można było na niej znaleźć ważne informacje dotyczące segregowania odpadów.



I dalej: Otóż wiadomo, że są kontenery na plastik, papier, szkło, ale za to nie ma nigdzie informacji, jak segregować inne materiały, na przykład: odzież, leki, baterie, żywność, która nie nadaje się do spożycia, resztki styropianu czy papy, sprzęt elektroniczny, gruz, stare listewki, folie czyste i zabrudzone, opakowania z olejów smarów, stare opony oraz akumulatory.

Nadaliśmy bieg sprawie, a wiadomość przesłaliśmy do Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które otrzymaliśmy z Ratusza.

Surowce wtórne, takie jak papier, szkło, opakowania z tworzyw sztucznych wraz z opakowaniami wielomateriałowymi i metalem należy wyrzucać do kolorowych pojemników ustawionych w na terenie miasta.

Przypomnijmy, że niebieskie przeznaczone są na papier, zielone na szkło, do żółtych wyrzucamy opakowania z tworzyw sztucznych. Wszystkie pojemniki posiadają odpowiedni opis. Odbiór odpadów z tych pojemników odbywa się po ich zapełnieniu, ale nie rzadziej niż raz na tydzień. 

Odpady z domów jednorodzinnych właściciele powinni gromadzić w dostarczonych im workach, w odpowiednim kolorze. Odbiór z posesji tych odpadów następuje z częstotliwością raz na dwa tygodnie, według ustalonego harmonogramu. 

Ponadto mieszkańcy Gorlic opisane odpady mogą pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który mieści się przy ulicy Przemysłowej 7 w Gorlicach (tel. 18 353 97 93). Śmieci można przywozić do punktu w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8 do 16 oraz w dwie soboty miesiąca w godz. od 8 do 12.

Jeśli chodzi o odzież, zwłaszcza tą niezniszczoną, można ją wrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników, które są ustawione w mieście przez organizacje społeczne prowadzące zbiórkę celem przekazania jej osobą potrzebującym. W przypadku braku tych pojemników odzież można wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Odpady zielone odbierane są w okresie od kwietnia do listopada. Mogą być gromadzone w workach, pojemnikach, a w przypadku odpadów w postaci gałęzi również luzem, jednak przygotowanych do sprawnego odbioru, który odbywa się dwa razy w miesiącu (według harmonogramu) lub na indywidualne zgłoszenie. 

Sprzęt elektryczny, elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony odbierane są dwa razy do roku, w ramach wiosennej i jesiennej zbiórki. Odpady te można również dostarczyć do wspomnianego wcześniej PSZOK-u.

Kolejny punkt na liście naszego Czytelnika stanowiła żywność niezdatna do spożycia, którą według wytycznych podpisanych przez burmistrza, należy obecnie wyrzucać do śmieci zmieszanych. Co ważne, od nowego roku na terenie miasta zostaną rozstawione dodatkowe pojemniki, w kolorze brązowym, na bioodpady, a właściciele budynków jednorodzinnych zostaną wyposażeni w worki, w tym właśnie kolorze. 

Natomiast pozostałości styropianu, papy, gruzu czy listewki, jako powstające w gospodarstwach domowych odpady budowlane i rozbiórkowe, należy również oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

Folie czyste wyrzucamy do żółtych pojemników lub worków, a folie zanieczyszczone do tych z odpadami zmieszanymi, czyli takimi, których nie da się wysegregować.

Przeterminowane leki można zostawiać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach na parterze Urzędu Miejskiego w Gorlicach, w aptekach i PSZOK-u. Podobnie zużyte baterie – w urzędzie i w punkcie.

Akumulatory, opakowania po olejach i smarach wraz z przeterminowanymi chemikaliami, lakierami i zużytymi świetlówkami również powinny trafić do PSZOK-u.

 

Wszystkich naszych Czytelników zachęcamy do kontaktowania się z nami w sprawach, które są dla Was ważne, a przy których rozwiązaniu potrzebujecie wsparcia.



 



Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”