Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Egzamin na prawo jazdy kategorii B – jak przebiega?

Podziel się
Oceń

Jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy kategorii B i powoli zbliżasz się do egzaminu? Nie wiesz, jak on przebiega? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Egzamin na prawo jazdy kategorii B – jak przebiega?

Autor: freepik.com

 

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zacznijmy od podstaw, a więc od tego, kto właściwie może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Jakie są podstawowe warunki? Czego się od nas wymaga? Na pewno trzeba odbyć obowiązkowy kurs przygotowawczy, który pojawia się w ofercie różnych szkół jazdy. 

 

W tej kwestii mamy dowolność, ponieważ ostateczny wybór należy do każdego z nas. Ważne, by kurs objął 30 godzin lekcji praktycznych po 60 minut oraz 30 godzin lekcji teoretycznych po 45 minut. Jest to standardowy pakiet, który uprawnia kandydatów do podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Jednak nie jest powiedziane, że od razu trzeba do niego przystąpić. 

 

Jak dowiemy się z https://wypowiadamoc.pl/, istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazdy i jest to wskazane, zwłaszcza jeśli nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie za kierownicą. Czasami wystarczają trzy dodatkowe godziny, a innym razem pięć lub dziesięć, ale widać, że w wielu przypadkach okazują się bezcenne, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej zwiększamy swoją pewność za kierownicą, co przełoży się też na lepsze wyniki z egzaminu.

 

Jak przebiega sam egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Egzamin na prawo jazdy kategorii B został podzielony na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Na początek kursant kierowany jest na egzamin teoretyczny na prawo jazdy i odbywa się on w sali komputerowej.  Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko, przy którym zdaje się egzamin. 

 

Co ważne, ta część ma formę testu i składa się łącznie z 32 pytań - 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej zdawanej kategorii. Każdy zdający ma 25 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Maksymalnie można zdobyć 74 punkty, lecz do zdania egzaminu wystarczy ich 68. Sam program jest bardzo intuicyjny, skonstruowany w bardzo prosty sposób, więc nawet osoby, które na co dzień nie mają styczności z komputerem, będą w stanie sobie poradzić.   

 

Druga część egzaminu, to egzamin praktyczny. Można przystąpić do niego wtedy, gdy uda nam się zaliczyć egzamin teoretyczny. Ta część egzaminu na prawo jazdy kategorii B składa się z dwóch etapów. Pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. W jego ramach egzaminowany musi sprawdzić stan techniczny pojazdy, czy wykonywać zadania na placu manewrowym (na przykład jazda po łuku do przodu i do tyłu, ruszanie na wzniesieniu). 

 

Poza tym, musi też wykonywać zadania w ruchu drogowych, podczas których egzaminator je oceni i wyda stosowną decyzję. Minimalny czas trwania egzaminu praktycznego to 40 minut, ale egzaminator może też go zakończyć już po 25 minut, jeśli uzna, że osoba egzaminowana wykonała wszystkie wymagane zadania z pozytywnym wynikiem. Jeśli wynik egzaminu jest negatywny, to po jego zakończeniu także poznamy przyczynę jego uzyskania. 

 

Zdany egzamin – co dalej?

Jednak załóżmy bardziej optymistyczną wersję, czyli taka, w której faktycznie uda nam się uzyskać pozytywny wynik i otrzymamy arkusz od egzaminatora. Zatem co dalej po zdaniu prawo jazdy? Jakie kroki trzeba podjąć? Całe szczęście nie trzeba już podejmować zbyt wielu działań, a na pewno nie trzeba go nigdzie zanosić, ponieważ egzaminator sam wprowadzi wszystkie dane do systemu teleinformatycznego. Do nas należy jedynie uiszczenie opłaty za wydanie dokumentu i poczekanie, aż będzie gotowy do odbioru.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama