System ABS
Każdy nowy pojazd powinien charakteryzować się zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy. Na ten element składa się wiele różnych elementów i systemów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu się kół pojazdu. Jego główną funkcją jest przeciwdziałanie poślizgowi i blokadzie kół podczas hamowania, zwłaszcza tego gwałtownego, w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Jeśli chcesz przed zakupem sprawdzić, w jakie systemy wyposażony jest pojazd, skorzystaj ze strony www.carvertical.com/pl. Wystarczy, że wpiszesz numer VIN, a poznasz historię samochodu, jego przebieg oraz możliwe uszkodzenia i awarie.
System ESP
Kolejnym ważnym systemem bezpieczeństwa jest ESP, odpowiadający za stabilizację toru jazdy samochodu. Jego zadaniem jest kontrola kierunku jazdy i stabilności pojazdu. W razie potrzeby koryguje tor jazdy, pozwalając zachować stabilność nawet przy nagłych manewrach – zmniejsza w ten sposób ryzyko poślizgu, kolizji lub wypadku.
Monitorowanie martwego pola
BLIS to system monitorowania martwego pola w samochodzie. Jego zadaniem jest dostrzeganie tego, czego nie widzi kierowca. Działa on na prostych zasadach. Wykrywa on ruch w martwym polu i poinformuje o tym kierowcę ostrzegawczymi kontrolkami, których nie sposób nie zauważyć przy wykonywaniu manewru. Zazwyczaj kontrolki te zainstalowane są w lusterkach bocznych pojazdu.
Kontrola pasa ruchu
AFIL to system, który dostępny jest w wielu nowych pojazdach. Pozwala on zapobiegać niezamierzonemu przekraczaniu linii oddzielających pasy ruchu, np. gdy kierowca zacznie zasypiać za kierownicą. Całość opiera się na kamerach i czujnikach, które na bieżąco kontrolują sposób jazdy i trzymanie się w danym pasie. Jeśli auto zacznie niekontrolowanie zjeżdżać, samochód zacznie informować kierowcę poprzez drgania na kierownicy.
Poduszki powietrzne
Podstawą bezpieczeństwa w pojazdach są poduszki powietrzne. Chronią nas przed skutkami wypadków i kolizji drogowych. Zmniejszają one szansę na poważne obrażenia kierowcy i pasażerów, chroniąc ich przed uderzeniem w twarde elementy pojazdu, np. szyby czy deskę rozdzielczą.
Aktywny tempomat
Element uznawany za jeden z podstawowych systemów bezpieczeństwa. Aktywny tempomat (ACC) samodzielnie analizuje ruch na drodze i dostosowuje swoje parametry do sytuacji. Zwalnia gdy zauważy przeszkodę przed sobą, a gdy już ją ominiemy, samochód przyśpiesza i wraca do ustalonej prędkości. System ten ponadto sam utrzymuje odstęp od poprzedzającego pojazdu, a od niedawna również zmieni pas ruchu, aby kontynuować jazdę z zadaną przez kierowcę wartością.
Kontrola trakcji
TCS to system, który odpowiada za odpowiednią trakcję pojazdu. Zapobiega buksowaniu kół podczas przyspieszania i poślizgów. Ten system bezpieczeństwa chroni kierowcę przed nagłym zerwaniem trakcji przez pojazd w czasie jazdy oraz przy ruszaniu z miejsca.
System rozpoznawania znaków drogowych
Przydatny dodatek coraz częściej pojawiający się w nowych pojazdach. System rozpoznawania znaków drogowych na bieżąco informuje o zmianach obowiązujących ograniczeń prędkości czy o fotoradarach.
System wykrywania zmęczenia kierowcy
W nowoczesnych pojazdach spotkać można również systemy wykrywania zmęczenia kierowcy. Opiera swoje działanie na zbieraniu danych dotyczących naciskania pedału gazu czy też ruchów kierownicy. Przy wykryciu braku interakcji z tymi elementami, uruchomi się sygnał wizualny i dźwiękowy.
Asystent parkowania
Nie jest to niezbędny element zapewniający bezpieczeństwo, ale przydaje się w wielu sytuacjach. Asystent parkowania może uprzyjemnić parkowanie w trudno dostępnych miejscach, dzięki systemowi kamer, czujników oraz asystentowi pomagającemu wjechać w konkretne miejsce bez ryzyka uszkodzenia karoserii.
Napisz komentarz
Komentarze