Sobota (11 marca) będzie jednak już zdecydowanie chłodniejsza, lecz adwekcje zimnej masy powietrza odczujemy dopiero w drugiej części dnia.
Dziś nadal będziemy znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia. Wpływ na pogodę będzie miał głęboki niż, którego centrum wcześnie rano znajdzie się nad północno wschodnią częścią Polski.
Nasz rejon początkowo będzie znajdował się jeszcze w cieplejszym sektorze powietrza, lecz w drugiej części dnia również i my znajdziemy się w zimniejszym sektorze powietrza, co będzie powiązane ze zmianą położenia centrum niżu i powiązanych z nim systemu frontów.
Temperatura maksymalna została osiągnięta podczas dzisiejszej nocy z piątku na sobotę i oscylowała wokół granicy 9 stopni w całym rejonie.
Wraz z upływem soboty temperatura mimo dnia będzie spadać, a po południu zwłaszcza w południowej części powiatu będzie nawet poniżej granicy 0.
Powrót zimy
Warunki nadal będą sprzyjać rozwojowi chmur opadowych. Padać może w sobotę w ciągu dnia. Największa szansa na opad będzie w sobotę po południu. Rozkład temperatury w dolnej części troposfery będzie sprzyjał występowaniu opadom śniegu.
Powstanie również pokrywa śnieżna, która w południowej części powiatu osiągnie wysokość najprawdopodobniej 2-4 cm. W północnej części powiatu krajobraz również będzie mógł się zabielić.
W sobotę spora różnica ciśnienia sprawi też, że będziemy zmagać się z obecnością silnych porywów wiatru z sektora zachodniego. Najmocniej powieje w drugiej części dnia. Maksymalne porywy będą mogły przekroczyć granice nawet 60 km/h. Zachmurzenie będzie duże.
Przed nami dynamiczna sobota. Wraz z upływem czasu znajdziemy się w zimniejszym sektorze powietrza, co umożliwi pojawienie się opadów śniegu, ponadto przez cały dzień będą nam towarzyszyć dość silne i silne porywy wiatru.
Pogoda uspokoi się w niedzielę (12 marca), kiedy to znajdziemy się w zasięgu oddziaływania klina wyżu i będzie napływać do nas bardziej stabilna oraz suchsza masa powietrza.
Jak było 4 lata temu?
Dokładnie 4 lata temu w nocy z 10 na 11 marca 2019 roku w naszym rejonie miał miejsce jeden z najsilniejszych incydentów wiatrowych przynajmniej w ostatniej dekadzie, a odpowiedzialny za wywołanie wichury był niż wtórny Eberhard, który wówczas kształtował pogodę w Polsce.
Oprócz obecności silnych porywów wynikających bezpośrednio z gradientu ciśnienia, w wielu miejscach Polski doszło do rozwoju konwekcji, co jeszcze bardziej napędzało porywy wiatru.
Maksymalna prędkość konwekcyjnych porywów wiatru w naszym rejonie w nocy z 10 na 11 marca 2019 roku przekraczała granice 100 km/h. Na skutek obecności bardzo silnych porywów wiatru pojawiły się szkody materialne w rejonie, które dotknęły również budynek ZS nr 1 w Gorlicach.
Warto dodać, że w Nowym Sączu maksymalny poryw wiatru osiągnął wówczas blisko 130 km/h.
IMGW-PIB ostrzeżenie meteorologiczne
Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -7°C, temperatura minimalna przy gruncie około -9°C. Temperatura ujemna utrzyma się dłużej.
Uwagi: Brak.
Ważne: od godziny 12 w sobotę (11 marca) do godziny 8 w niedzielę (12 marca).
Czas wydania: 2023-03-11 07.59

Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze