Z jego usług korzystają pacjenci w każdym wieku – od dzieci i młodzieży, poprzez osoby dorosłe, na seniorach kończąc. W gabinecie ortopedycznym często goszczą także sportowcy, którzy z uwagi na wykonywany przez siebie zawód, są szczególnie narażeni na problemy w obrębie układu ruchu.
Kim jest ortopeda? Czym się zajmuje?
Ortopeda to specjalista od zapobiegania, diagnozowania i leczenia różnego rodzaju schorzeń układu ruchu człowieka. W obszarze jego kompetencji znajdują się takie dolegliwości, jak m. in. wady postawy, uszkodzenia kości, mięśni i stawów, a także różnego rodzaju choroby dotyczące układu ruchu. Ortopedia to jedna z głównych specjalizacji lekarskich, która koncentruje się na diagnozowaniu schorzeń i wad postawy oraz wielu innych problemów układu ruchu.
W kręgu jej zainteresowania znajduje się szkielet (z wyjątkiem kości czaszki), układ więzadłowo-stawowy, a także mięśnie, nerwy i naczynia połączone z układem kostnym.
Ortopeda zwykle jest także traumatologiem, czyli zajmuje się wszelkimi urazami i nieprawidłowościami. Nie bez powodu często nazywany jest „lekarzem od kości”, gdyż to właśnie z problemami związanymi z ich funkcjonowaniem najczęściej zgłaszają się do niego pacjenci. Oprócz leczenia złamań i zwichnięć, ortopeda zajmuje się także diagnozowaniem i leczeniem wad postawy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a także prowadzeniem działań profilaktycznych, które są ukierunkowane ku zapobieganiu problemom z układem ruchu w przyszłości.
Wykonywanie zawodu ortopedy wymaga ukończenia medycznych studiów wyższych ze specjalizacją w ortopedii i co za tym idzie, posiadania szerokiej wiedzy z zakresu ludzkiej anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki i patofizjologii.
Jakie choroby i problemy zdrowotne leczy ortopeda?
Ortopeda leczy wiele chorób i schorzeń, które są związane z układem ruchu. Do jego gabinetu najczęściej zgłaszają się pacjenci po różnego rodzaju urazach, w tym ze złamaniami, zwichnięciami i skręceniami. Pacjentami ortopedy są osoby, które cierpią zarówno na wrodzone, jak i nabyte wady postawy.
W gabinecie pomocy dla siebie szukają także osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby kręgosłupa. Ponadto, ortopeda zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem ruchu, a także schorzeń nowotworowych kości. Jak widać, zakres jego specjalizacji jest bardzo szeroki i sięga dalece poza standardowe leczenie złamań i skręceń, z którym najczęściej jest kojarzony.
Do ortopedy warto zgłosić się po tym, jak dostrzeżemy u siebie pewne charakterystyczne objawy. Wizyta powinna się odbyć w przypadku podejrzenia złamania, skręcenia lub zwichnięcia kończyny, a także w sytuacji, kiedy od pewnego czasu dokucza nam ból kości lub stawów o nieznanej przyczynie.
Ortopedę warto także odwiedzić profilaktycznie z małym dzieckiem – lekarz w czasie wizyty oceni, czy jego układ ruchu rozwija się w prawidłowym kierunku, a w razie potrzeby zaleci stosowne leczenie, które pozwoli wyeliminować problemy na wczesnym etapie ich rozwoju.
Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com
Napisz komentarz
Komentarze