W miniony piątek (3 marca) dopełniono formalności związane ze zwycięstwem budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej w konkursie fundacji Most the Most.
Umowa potwierdzająca otrzymanie przez gminę Biecz dotacji celowej w wysokości miliona złotych została podpisana.
Ze strony Fundacji podpis na umowie złożyła Brygida Ślabska – prezes Fundacji Most the Most, a gminę Biecz reprezentował Mirosław Wędrychowicz – burmistrz gminy.
Teraz rozpocznie się czas wielkich zmian, których celem będzie przywrócenie budynkowi świetności, a społeczności lokalnej podarowanie nietuzinkowej, nowoczesnej przestrzeni do różnego typu aktywności.
Projekt ten śledzimy od samego początku, chociaż musimy przyznać, że na początku nie spodziewaliśmy się, że właśnie propozycja z naszego regionu podbije serca jurorów. Przypomnijmy więc.
Konkurs „Nasz zabytek”, w którym niedawno zatriumfowała Binarowa, ogłoszono jeszcze w ubiegłym roku. O ogłoszeniu konkursu pisaliśmy w tekście >>>Konkurs, w którym możemy przywrócić do łask piękną przestrzeń
Rywalizacja miała być dwuetapowa. Na pierwszym z nich mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce mieli za zadanie przesyłać zgłoszenia zabytków, które w ich ocenie mogłyby zostać przywrócone społecznościom lokalnym. Stawka była niebagatelna, ponieważ obejmowała możliwość dofinansowania jednego projektu w skali województwa kwotą nawet miliona złotych. Było o co powalczyć! Nasz tekst promowaliśmy wtedy miniaturą starego kasyna, które już nie istnieje. Nie był to formalnie zabytek, chociaż wzbudzający wiele wspomnień budynek poruszył wyobraźnię wielu.
A można było zrobić tu...
Tak pomyśleli też zgłaszający propozycję wyremontowania budynku dawnej szkoły ludowej w Binarowej.
W listopadzie 2022 roku przyszła wspaniała wiadomość >>>Jest milion złotych do zagospodarowania. Teraz pytanie: jak je wydaMY?
To właśnie obiekt, który usytuowany jest w Binarowej zainteresował komisję konkursową, która miała za zadanie wybrać to miejsce, które otrzyma grant. W tekście w listopada przybliżyliśmy historię budynku oraz opisaliśmy jego minione funkcje.
Przyszedł czas na drugi etap konkursu: wybór przyszłej funkcji budynku, który ma na nowo służyć mieszkańcom regionu. Jak się okazało, propozycji i pomysłów było bardzo wiele >>>Niemal 250 pomysłów: czy jeden z nich zostanie zrealizowany?
Z ogromu pomysłów wydawała się przebijać jedna myśl przewodnia: a gdyby tak połączyć to wszystko i uwzględnić jak najwięcej propozycji?
Jak pisała gmina Biecz na swojej stronie:
Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże Gminie Biecz grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Dzięki temu zabytkowa Szkoła, która od lat stoi nieczynna, wreszcie otworzy się dla lokalnej społeczności.
Zrewaloryzowany budynek Szkoły będzie siedzibą i przestrzenią aktywności dla lokalnych stowarzyszeń, instytucji, grupy nieformalnych, młodzież.
Jak się okazało, zadanie to było możliwe do zrealizowania! W opublikowanym przez nas niedawno tekście, władze gminy Biecz przyznały, że wybrana koncepcja przyszłego zagospodarowania budynku byłej szkoły ludowej w Binarowej będzie wieloraka.
O szczegółach pisaliśmy w tekście >>>Krótko i na temat. Sukcesy i największe wyzwania gminy Biecz
Już teraz wiadomo, że w odnowionej przestrzeni będzie miejsce na bardzo wiele różnego typu aktywności. Ma być z klasą, nowocześnie, a jednocześnie drzwi budynku mają pozostawać otwarte na potrzeby osób, które zamieszkują w regionie. Od początku właśnie ten element stanowił centralny punkt zainteresowania organizatorów przedsięwzięcia.
Jak zapowiadaliśmy w tekście >>>Jutro oficjalne podpisanie umowy na odnowienie szkoły w Binarowej właśnie w miniony piątek miało nastąpić podpisanie umowy potwierdzającej przyznanie funduszy. Tak tez się stało.
To oznacza, że już niebawem ruszą prace, które już za kilkanaście miesięcy pozwolą nam cieszyć się nową, wspólną, a do tego piękną przestrzenią.
Jak podkreśliła w czasie uroczystości podpisania umowy prezes fundacji Most the Most:
W konkursie Nasz Zabytek wygrywają ludzie aktywni, zaangażowani i wspaniale współpracujący.
Dokładnie tacy jak mieszkańcy Binarowej i Gminy Biecz. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – mówiła Brygida Ślawska.
Źródło info: UM w Bieczu, mat. własne
Napisz komentarz
Komentarze